Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak przygotować magazyn do wdrożenia systemu WMS?

Dzisiejsze czasy to okres bardzo silnego rozwoju alternatywnych kanałów sprzedaży, mowa tutaj zwłaszcza  sprzedaży wielokanałowej, przede wszystkim z wykorzystaniem internetu jako platformy sprzedaży detalicznej.

Sytuacja taka powoduje, że logistyka magazynowa stała się jednym z ważniejszych źródeł generowania przewagi konkurencyjnej. To co liczy się w konkurencyjnym otoczeniu najbardziej, jest oprócz jakości produktu również sposób w jaki docierają one do Klienta. W tym artykule opowiemy jak sprawić, żeby Twoja logistyka była sprzymierzeńcem Twojej organizacji.

Czym właściwie jest system WMS?

System WMS to profesjonalny system klasy korporacyjnej do zarządzania magazynem (warehouse management system). System WMS obejmuje swoim działaniem trzy podstawowe obszary funkcjonowania magazynu:

  • Przyjęcie towaru do magazynu
  • Składowanie w magazynie
  • Wydanie poza magazyn

W ramach operacji związanych z przyjęciem towaru do magazynu system WMS nadaj unikalne numery rejestracyjne każdej identyfikowalnej partii towaru. Dzięki tym identyfikatorom system śledzi towar, który wszedł na stan magazynowy, uniemożliwiając jego zagubienie.

W ramach operacji związanych ze składowaniem system zarządza miejscem składowania towaru w magazynie, optymalizując zajętą przestrzeń.

W ramach wydań magazynowych system wspomaga kompletację zamówień Klientów, nadzoruje proces pakowania oraz wysyłki poza magazyn.

Magazyny wspomagane przez systemy WMS odnotowują o około 30% wyższą efektywność od magazynów działających w sposób tradycyjny, minimalizują liczbę pomyłek oraz zmniejszają czas realizacji zamówień.

Jak przygotować się do wdrożenia systemu WMS – ważne jest odpowiednie oznakowanie magazynu.

Przed przystąpieniem do wdrożenia systemu WMS należy zadbać o odpowiednie przygotowanie magazynu. Przez takie przygotowanie rozumiemy przede wszystkim odpowiednie oznaczenie magazynu, a zwłaszcza oznakowanie regałów magazynowych etykietami samoprzylepnymi zgodnymi z wymogami stawianymi przez system WMS. To właśnie w systemie WMS definiowana jest topografia magazynu, która musi być uwzględniona w systemie oznakowania. Etykiety lokalizacyjne do magazynu zawierają kod kreskowy lub kod dwuwymiarowy (kod datamarix), które zawierają adresy danej lokalizacji.

Sprzęt AUTO-ID wspomagający funkcjonowanie WMS.

Oprócz odpowiedniego oznakowania regałów magazynowych warto również pomyśleć o zakupie odpowiedniego sprzętu do automatycznego zbierania danych. Sprzęt ten jest konieczny do drukowania etykiet samoprzylepnych (drukarki etykiet), odczytu kodów kreskowych (czytniki kodów), czy interakcji na linii operator-system WMS (kolektory danych).

HIT-Kody Kreskowe- Twój ekspert na polu kompleksowych wdrożeń systemu WMS.

Poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji HIT-Kody Kreskowe już od ponad dwudziestu lat projektuje i wdraża systemy wspomagające procesy logistyki i magazynowania. W tym czasie wdrożyliśmy ponad 100 systemów WMS, a wśród naszych Klientów znajduje się ponad 5000 przedsiębiorstw z Polski i z Europy.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyJak przygotować magazyn do wdrożenia systemu WMS?