Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 2 maja, 2024

Jak powinny wyglądać wagony przyszłości? Wyniki konkursu dla studentów

Kuszetka w pociągu dla dwóch osób, w dodatku z łazienką i miejscem do pracy? Wydaje się niemożliwe, a jednak tak mogą wyglądać przedziały w przyszłości. Zaprojektowali je studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej na zlecenie sieci Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

Przedziały zaprojektowane przez studentów wyglądają naprawdę… kosmicznie, nie przypominają też klasycznych przedziałów. To wygodne kapsuły, w których można wygodnie przespać całą podróż – albo komfortowe przestrzenie kuszetek w stonowanych kolorach z dodatkiem elementów drewnianych, z osobną łazienką i miejscem do pracy. Każda mieści dwa łóżka rozmieszczone piętrowo, osobną toaletę, oświetlenie, zapewniane przez ledowe listwy oraz ekrany przy łóżkach, wyświetlające informacje o podróży i pogodzie – a dodatkowo panel sterowania, który umożliwia każdemu pasażerowi ustawienie takiej temperatury, nawilżenia powietrza i natężenia światła, jakie sobie życzy.

Opisany powyżej przedział wagonu przyszłości zdobył pierwsze miejsce w konkursie “Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych”. Zaprojektowali go Piotr Karol Marciniak i Nina Olga Zdanowicz, studenci architektury Politechniki Poznańskiej, a konkurs został zorganizowany przez Łukasiewicz-Poznański Instytut Technologiczny i PP.
– Szukamy odważnych projektów – wyjaśnia Piotr Tarnawski, dyrektor Centrum Pojazdów Szynowych w Łukasiewicz-PIT. – Dlatego daliśmy studentom wolną rękę. Nie musieli brać pod uwagę normatywów i kwestii technicznych, o których muszą pamiętać nasi konstruktorzy. Chodziło nam o kreatywne rozwiązania, które my postaramy się dostosować do wymogów technicznych.

Kolejne miejsca w konkursie zajęły Aleksandra Jabłońska i Zofia Jurkiewicz – zaproponowały przedział z fotelami przy jednej ścianie, a dwoma łóżkami na drugiej, na tyle szeroki, że może w nim obrócić się osoba na wózku inwalidzkim, z tapicerką w kolorze zielonym, która wprowadza do tego projektu lekkość. Joanna Sitak i Jakub Sokołowski, zdobywcy trzeciego miejsca, zaprojektowali kuszetkę dla dwóch osób utrzymaną w biało-szarej tonacji z dodatkiem drewna, wyposażoną w stolik i fotele. Natomiast wyróżnienia honorowe otrzymały prace Pauliny Pluto-Prądzińskiej, Weroniki Zielińskiej i Michała Zdunka oraz Weroniki Pilarczyk i Kornelii Pańczyk.

– Nadesłane na konkurs prace wpisują się w najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz – podkreśla prof. Agata Bonenberg z Wydziału Architektury PP. – Mamy dosyć rewolucyjne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne związane z użytkownikami wózków inwalidzkich. Przede wszystkim chciałabym jednak podkreślić, że jeżeli chodzi o trendy, kwestie kompozycyjne czy wzornicze – te prace są naprawdę na wysokim poziomie.

Warto dodać, że na konkurs wpłynęło 71 prac studentów Wydziału Architektury PP. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w nowym roku akademickim w budynkach Politechniki Poznańskiej, a następnie w Łukasiewicz-PIT

Strona głównaPoznańJak powinny wyglądać wagony przyszłości? Wyniki konkursu dla studentów