Sprawdzanie zgód TCF
środa, 1 maja, 2024

Jak jeździć, żeby się nie przewrócić w autobusie albo tramwaju? ZTM przypomina zasady

Ostatnio w pojazdach komunikacji miejskiej często zdarzają się upadki i urazy pasażerów. Dlatego ZTM postanowił przypomnieć podstawowe zasady podróżowania tramwajami i autobusami.

“Jedną z głównych zasad bezpiecznego podróżowania autobusem czy tramwajem jest trzymanie się uchwytów lub poręczy” – przypomina ZTM. – “Pamiętajmy, że nagłe hamowanie zdarza się… nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani pasażer. Dlatego po raz kolejny apelujemy do pasażerów, żeby nie ryzykować i dla własnego bezpieczeństwa zawsze się trzymać. Może to nas uchronić przed utratą równowagi, co może skutkować poważnymi obrażeniami. Przy nagłym hamowaniu możemy wpaść na innego pasażera i niechcący zrobić mu krzywdę”.

Zarząd Transportu Miejskiego przypomina też, że zgodnie z Regulaminem Przewozów przewoźnik nie ponosi wobec pasażerów odpowiedzialności za szkody spowodowane m.in. jazdą bez trzymania się przeznaczonych do tego uchwytów lub poręczy.

Warto też pamiętać o zaopatrzeniu się w elementy odblaskowe. Co prawda w autobusie czy tramwaju na nic nam się nie przydadzą, ale za to po opuszczeniu zwiększą nasze bezpieczeństwo – a przypomnijmy, że w Poznaniu jest całkiem sporo przystanków, gdzie pasażerowie wysiadają na jezdnię. Odblaski przydadzą się zresztą też na nieoświetlonych przejściach dla pieszych i wszystkich innych gorzej oświetlonych miejscach.

Jak przypomina ZTM – to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, ponieważ osoba w ciemnej odzieży bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczna dla kierowcy – dopóki nie podjedzie do niej na odległość 20 – 30 metrów, a wtedy często jest już za późno na to, by uniknąć potrącenia. Elementy odblaskowe na odzieży pozwalają na zauważenie pieszego z odległości 100-150 metrów lub większej, co daje kierowcy więcej czasu na reakcję.

Strona głównaPoznańJak jeździć, żeby się nie przewrócić w autobusie albo tramwaju? ZTM przypomina...