Jak chronić oszczędności przed rekordową inflacją?

Szalejąca inflacja i nisko oprocentowane lokaty bankowe sprawiają, że towary i usługi drożeją w bardzo szybkim tempie, a zgromadzone oszczędności z dnia na dzień tracą na wartości. Aby chronić kapitał, inwestorzy zwracają się w stronę tzw. bezpiecznych przystani, czyli inwestycji obarczonych niewielkim ryzykiem. Taką inwestycją są metale szlachetne, w tym przede wszystkim złoto, bijące obecnie rekordy popularności.

Dlaczego złoto jest dobrą odpowiedzią na inflację?

Pieniądze papierowe mają wartość umowną, którą można manipulować, np. znacząco ją obniżając przez niekontrolowany dodruk. Waluty są również zależne od szeroko rozumianej koniunktury – w przypadku kryzysu i wysokiej inflacji zgromadzone oszczędności mogą w krótkim okresie utracić ogromną część siły nabywczej.

Nie dotyczy to jednak złota i innych metali szlachetnych, ponieważ ich wartość jest odzwierciedlona w fizycznie rozumianym kruszcu. Oznacza to, że gdy ceny wszystkich produktów i usług rosną, rośnie również cena złota. Inflacja „zjada” wartość tradycyjnych pieniędzy, a złoto zachowuje względnie stałą siłę nabywczą niezależnie od tego, w jakim stanie jest gospodarka. Nie traci na wartości również podczas kryzysów, takich jak konflikty zbrojne i kataklizmy. Złoto jest więc powszechnie uznawane za dobry sposób na zachowanie wartości pieniądza w czasie.

Nowoczesne inwestowanie w złoto – monety i sztaby

Współcześnie inwestorzy kupują przede wszystkim monety bulionowe oraz sztaby. Sztabki lokacyjne produkowane są najczęściej z czystego kruszcu w wielu wariantach wagowych. Najmniejsze (o wadze 1 grama) na początku 2022 roku można kupić za niecałe 300 zł. Naturalnie im większa masa, tym więcej należy zapłacić: sztabka stugramowa kosztuje około 25 000 zł, a kilogramowa 250 000 zł.

Monety bulionowe są emitowane przez mennice większości krajów na świecie. Najbardziej popularne (tzw. wielka piątka) to Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur oraz Krugerrand pochodzący z RPA. Szczerozłote monety (bez domieszek innych kruszców) wybija się najczęściej w wadze 31,1 g, czyli jednej uncji trojańskiej (inaczej 1 oz). Na początku 2022 roku koszt takiej monety to około 7 500 – 8 000 zł. Początkujący inwestorzy mogą również kupić produkty o mniejszej masie kruszcu, proporcjonalnie tańsze (za 1/2 oz zapłacimy 4 000 zł, za 1/25 oz około 400).

Mnogość wariantów wagowych monet oraz sztabek sprawia, że złoto inwestycyjne jest dostępne dla większości osób, niezależnie od tego, jak wiele kapitału chcą lub mogą zainwestować. Warto przy tym pamiętać, że biżuterii i monet kolekcjonerskich nie rozpatruje się w kategoriach złota inwestycyjnego.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto?

Współcześnie złoto można bez obaw kupić przez internet. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego dealera. Dobrze, jeśli sprzedawca posiada fizyczny salon sprzedaży, w którym można obejrzeć wybrane produkty oraz zakupić je w sposób tradycyjny. Jest to swego rodzaju potwierdzeniem, że firma rzeczywiście istnieje i posada towar, którym obraca.

Warto sprawdzić, czy wybrany dealer posiada zezwolenie Narodowego Banku Polskiego na handel złotem i innymi kruszcami, oraz czy sprzedaje sztaby uznanych światowych producentów (takimi są na przykład Valcambi, Argor-Heraeus, PAMP). Wybierając monety bulionowe, trzeba zwrócić uwagę, czy pochodzą z dużych narodowych mennic.

Dlaczego warto zainwestować w złoto właśnie teraz?

Niesłabnące zainteresowanie inwestorów, a także globalne problemy gospodarek sprawiają, że ceny złota – według większości prognoz – będą coraz wyższe. Warto rozważyć zakup metali szlachetnych właśnie teraz, mając na uwadze rosnącą od miesięcy inflację. Złoto jest zwolnione z podatku VAT, nie jest także obciążone podatkiem dla fiskusa (dotyczy sytuacji, gdy inwestor nie prowadzi działalności gospodarczej i odsprzedaje złoto po upływie minimum pół roku od daty zakupu). Złoty kruszec jest także dobrym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego i ochronę części kapitału przed ryzykiem.

Artykuł sponsorowany