Jacek Jaśkowiak: „Zachęcamy do obniżania temperatury w pomieszczeniach”

Jacek Jaśkowiak fot. K. Adamska

Prezydent Poznania deklaruje, że będzie utrzymywał temperaturę 16 st. C w gabinecie, bo już obniżenie o 1 stopień daje oszczędności w sezonie aż o 7 proc. „Załóż sweter, ratuj planetę” – apeluje Jacek Jaśkowiak.

Założenie swetra i obniżenie temperatury chociaż o 1 stopień to niewiele, a daje realne i duże oszczędności.
„Zachęcamy mieszkańców do obniżania temperatury w pomieszczeniach” – powiedział Jacek Jaśkowiak w Newsroomie Wirtualnej Polski. – „Z naszych informacji wynika, że w zimie ta temperatura sięga 22 st. C. Obniżenie o zaledwie 1 st. daje oszczędności na poziomie 7 proc. energii, która jest potrzebna w sezonie”.

Prezydent powołał się tu na dane Veolii, która ogrzewa ponad 60 proc. poznańskich mieszkań. Według jej danych w sezonie potrzeba na ogrzanie tych budynków około 400 tys. ton węgla. Ale jeśli poznaniacy obniżą temperaturę w mieszkaniach choćby o 1 stopień, to Veolia spali nawet 30 tys. ton mniej. Jacek Jaśkowiak zwraca też uwagę, że spalanie mniejszych ilości węgla oznacza też mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Stąd hasło kampanii: „Załóż sweter, ratuj planetę”.

Prezydent daje dobry przykład, utrzymując w swoim gabinecie temperaturę 16 stopni C.
„To ma swoje dobre strony” – zauważył. – „Współpracownicy, którzy przychodzą do mnie przedyskutować różne sprawy, szybko referują”…

Jacek Jaśkowiak zapewnił jednak, że szkoły i szpitale będą odpowiednio ogrzane, nie ucierpi tez bezpieczeństwo mieszkańców i nie będzie wyłączane oświetlenie w mieście.

Podziel się: