Inspektorzy WITD skontrolowali zespół pojazdów. „Każdy parametr był przekroczony”

Ponadnormatywny zespół pojazdów fot. WITD

Wielkopolscy inspektorzy podczas kontroli prowadzonej na drodze ekspresowej S5 zatrzymali ponadnormatywny zespół pojazdów z wystającą na szerokość maszyną rolniczą. Okazało się, że był za ciężki – ale to był dopiero początek naruszeń.

Zespół pojazdów, którym krajowy przedsiębiorca przewoził 24 października maszynę leśną typu forwarder, został zatrzymany do kontroli przez inspektorów z Gniezna na wschodniej obwodnicy Poznania.
„Każdy skontrolowany parametr był przekroczony” – podsumowują inspektorzy WITD. – „Rzeczywista masa całkowita pojazdu nie zgadzała się z normą wynoszącą 40 t aż o 5,45 t, a nacisk pojedynczej osi napędowej okazał się zawyżony o 2,1 t w stosunku do normy, która wynosi 11,5 t. Podobnie było z długością, szerokością i wysokością pojazdu. Odpowiednio o 2,1 m zespół pojazdów był za długi, o 0, 28 m za szeroki i o 0,22 m za wysoki przy normach 16,5 m, 2,55 m i 4,00 m. Było też widać, że ładunek wystawał poza boczny obrys pojazdu z obydwu stron i był nieprawidłowo oznakowany”.

Przewoźnik za przekroczenie tych wszystkich parametrów będzie musiał słono zapłacić. Z Ustawy Prawo o ruchu drogowym czeka go postępowanie administracyjne na kwotę 10 000 zł, a z Ustawy o transporcie drogowym – na 9 000 zł.

Podziel się: