wtorek, 19 marca, 2024

Imieniny ulicy

Kolorowy korowód, kiermasz Rogali Świętomarcińskich, warsztaty, koncerty i pokaz laserowy – to tylko część atrakcji, które czekają na poznaniaków 11 listopada, podczas Imienin Ulicy Św. Marcin. W tym roku impreza będzie miała wyjątkowy charakter ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania. Imieniny Ulicy to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w naszym mieście – na pewno najbardziej pogodne, najweselsze i najsłodsze, bo przecież jego nieodłącznym elementem jest Rogal Świętomarciński – zachęca Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Myślę, że tym razem będzie nas jeszcze więcej. W tym roku przypada szczególna, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a w grudniu także setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zauważa zastępca prezydenta.

Imieniny Ulicy 2018 są częścią całorocznego programu “Pochwała Wolności”, organizowanego przez Centrum Kultury Zamek. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty.

– W Poznaniu, 11 listopada spotykają się zawsze dwie tradycje – ta lokalna i związana z odzyskaniem niepodległości. Chcemy podkreślić, że jest to wspólne święto wszystkich. Święto, które ma łączyć a nie dzielić – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.

Atrakcje związane z Imieninami Ulicy Św. Marcin czekać będą na poznaniaków już od wczesnych godzin przedpołudniowych. Przed Zamkiem stanie namiot, w którym w godz. 10.30 – 13 oraz 15-18 zorganizowane zostaną warsztaty. Dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych. Natomiast starsi – młodzież i dorośli wspólnie zbudują… demonstron, czyli wielofunkcyjny, interaktywny, ruchomy i głośny instrument, który może być przydatny podczas demonstracji.

– To przykład tego, w jaki sposób można ożywić manifestacje, które ostatnio odbywają się w naszym mieście dość intensywnie – żartuje Andrzej Maszewski, kierownik Działu Produkcji Imprez CK Zamek.

Przez niemal cały dzień (w godz. 12-20), w Sali Wielkiej CK Zamek będzie można obejrzeć filmy o dawnym Poznaniu. Na dużym ekranie wyświetlone zostaną produkcje pt. “ na celuloidzie”, czyli powojenne kroniki filmowe oraz “Armii Czerwonej/ Św. Marcin w XX wieku. Polityki estetyki. Estetyki przejścia”.

Nie można wyobrazić sobie Imienin Ulicy bez kiermaszu Rogali Świętomarcińskich. Blisko 100 wystawców oferować będzie wyroby rękodzieła i tradycyjne poznańskie przysmaki. Stoiska z rogalami staną na Al. Niepodległości – od ul. Św. Marcin do ul. Fredry oraz ul. Św. Marcin – od Kościuszki do Al. Niepodległości. Słodkie zakupy będzie można zrobić w godz. 11-21.

Radosne świętowanie dopełni Korowód Św. Marcina. Kolorowy pochód wyruszy o godz. 13.30, z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i przejdzie ulicą Bukowską, Roosevelta, przez Rondo Kaponiera do sceny usytuowanej na Placu Mickiewicza. Tam prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak uroczyście wręczy Świętemu Marcinowi klucze do miasta.

– Staraliśmy się zaangażować ludzi mieszkających w różnych częściach Poznania. Efekt jest taki, że w tym roku korowód będzie bardzo rozbudowany. Weźmie w nim udział około 300-400 uczestników. Do tego dochodzi element muzyczny, czyli orkiestry. Zobaczymy m.in. gladiatorów ze Śródki, uczniów poznańskich szkół, Ułanów, rekonstruktorów, cyrkowców, a nawet grupę kobiet, które chcą uczcić w sposób szczególny 100-lecie praw wyborczych, jakie w roku 1918 uzyskały kobiety w Polsce – wylicza Andrzej Maszewski. – Ludzie w korowodzie pokażą swój sposób funkcjonowania w wolnym kraju, wolnej Polsce – na tym właśnie polega pochwała wolności – dodaje.

Przygotowania do korowodu poprzedziły warsztaty, organizowane przez poznańskie fundacje i stowarzyszenia.

– Nie wiedząc, jaka będzie pogoda, postanowiliśmy opatulić Poznań gigantycznym, ciepłym szalem. Zrobiliśmy go na drutach. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości mamy też przygotowane 100 różnorodnych czapek, które będziemy rozdawać w czasie korowodu – zapowiada Anna Brandys z Fundacji Jak Malowana.

Nie zabraknie też atrakcji muzycznych. Na scenie, która stanie na placu Adama Mickiewicza, zagrają zespół Koło Jana (godz. 14.15) i Bubliczki (godz. 14.30). Usłyszymy więc bałkańskie i słowiańskie rytmy. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lao Che, który wystąpi o godz. 20. Huczne imieniny ulicy zakończy pokaz laserowy około godz. 21.30.

– W tym roku zrezygnowaliśmy z pokazu fajerwerków, które są szczególnie nieprzyjemne dla naszych przyjaciół czworonogów. Pokaz laserów to nowość. Jesteśmy ciekawi, jak zostanie odebrany przez mieszkańców Poznania – mówi Andrzej Maszewski.

Więcej informacji na temat tegorocznych Imienin Ulicy można znaleźć na stronie CK Zamek.

Autor: UMP