Ilu pacjentów przyjął Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu? „Był strzałem w dziesiątkę”

POSUM fot. UMP

2815 osób – tyle odwiedziło miejski Punkt Profilaktyki Intymnej w 2022 roku. Władze miasta właśnie podsumowały rok działalności punktu i zebranych danych wynika, że taka placówka jest bardzo potrzebna.

Przypomnijmy, że Punkt Profilaktyki Intymnej działa w Poznaniu od 2018 roku, a od 2021 mieści się w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36. Jest czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu, a z jego usług mogą korzystać także nieubezpieczeni pacjenci.

Na wizytę co prawda trzeba się zarejestrować telefonicznie, ale telefon działa całą dobę. Można też zarejestrować się osobiście w godzinach od 7.30 do 19.00 na oddziale ginekologii. To oferta nie tylko dla kobiet – zgłaszać mogą się także mężczyźni, którzy mogą tu wykonać badania wykrywające raka prostaty.

Jak informują władze miasta, w 2022 roku z usług punktu skorzystało 2815 osób. Telefonicznie zgłosiło się jeszcze więcej, bo aż 3089, ale nie wszyscy dotarli na wizytę. W punkcie wykonano 480 mammografii i 150 badań USG piersi, a także ponad 250 profilaktycznych cytologii. 20 mężczyzn skorzystało z badania urologa, tyle samo wykonało badanie PSA, które pozwala szybko wykryć raka prostaty. W punkcie można też uzyskać porady dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji czy urazów narządów rodnych.

– Punkt Profilaktyki Intymnej był strzałem w dziesiątkę – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziś widać już wyraźnie, że jest to miejsce, w którym każdy, niezależnie od swojego statusu materialnego, przekonań czy stopnia sprawności może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni.

Z pewnością niebagatelne znaczenie ma tu dostępność, bo punkt jest czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, a niewiele placówek medycznych w Polsce oferuje taką dostępność. Dodatkowym atutem jest dostępność punktu dla osób niepełnosprawnych: do budynku POSUM prowadzi podjazd, w środku są windy i toalety dostosowane do wózków inwalidzkich.

Podziel się:

Ostatnio dodane: