piątek, 29 marca, 2024

I Prezes SN uchyliła postanowienie TSUE

Małgorzata Manowska oświadczyła, że jest przekonana o pełnej niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz niezawisłości tworzących ją sędziów. Izba może więc dalej pracować, mimo że TSUE nakazał zawieszenie jej działalności kilka dni temu.

Jak informuje Onet.pl, prezes Sądu Najwyższego, która jest także zwierzchnikiem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, zajęła także stanowisko w sprawie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jej zdaniem sprawa Izby Dyscyplinarnej nie podlega kompetencjom TSUE, ponieważ chodzi tu o kwestę organizacji wymiaru sprawiedliwości, co leży w kompetencji nie UE, ale poszczególnych krajów członkowskich. Nie negując więc postanowień Traktatu Akcesyjnego prezes Manowska uważa, że kwestii organizacyjnych wymiaru sprawiedliwości on nie obejmuje. I postanowiła uchylić zarządzenie o wykonaniu postanowienia TSUE, które wydała jej poprzedniczka, prof. Małgorzata Gersdorf.

Oświadczenie Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego:

Sąd Najwyższy, tak jak i inne organy władzy sądowniczej, orzeka w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Sędziowie, obejmując urząd, składają przysięgę na wierność Rzeczypospolitej Polskiej, a w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom.

Artykuł 91 ust. 3 Konstytucji RP stanowi, że w sytuacji, gdy z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy tworzącej organizację międzynarodową wynika, że prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, ma ono wówczas pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami. Na podstawie tego unormowania Konstytucji RP sędziowie zapewniają skuteczną ochronę prawną w dziedzinach objętych prawem Unii, zgodnie z art. 19 ust. 1 zd. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Z tego przepisu TUE wynika również, że prawo europejskie nie obejmuje dziedziny, jaką jest organizacja wymiaru sprawiedliwości, bowiem to państwa członkowskie posiadają kompetencje w tym zakresie. Z Traktatów tworzących UE jasno wynika więc, że Rzeczpospolita Polska nie przekazała Unii kompetencji do stanowienia prawa w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 176 ust. 2 Konstytucji RP, ustrój i właściwość sądów oraz postępowanie przed sądami określają ustawy. Przepis ten przesądza, że w obszarze tym wyłączną kompetencję stanowienia prawa posiadają Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej współdziałające z Prezydentem RP, zaś prawu Unii Europejskiej nie przysługuje w tej dziedzinie pierwszeństwo przed uregulowaniami ustaw. Te ustrojowe zasady potwierdzone zostały w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie P 7/20.

Jestem głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest w pełni niezależna w sprawowaniu ustawowo jej przypisanej jurysdykcji, a sędziowie tej Izby są w pełni niezawiśli w orzekaniu. Mając powyższe na względzie, a także w związku z jego dezaktualizacją, postanowiłam uchylić Zarządzenie nr 55/2020 p.o. Pierwszego Prezesa SN z dnia 5 maja 2020 r. o wykonaniu postanowienia TSUE z dnia 8 kwietnia 2020 r. o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie C-791/19.

Wyłączne kompetencje do określania instytucjonalnych ram funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości posiada polski Ustawodawca i wobec kontrowersji i emocji, które zagadnienie to wywołuje – czas najwyższy, by z tych kompetencji skorzystał, mając na względzie dobro wspólne obywateli, którym jest Rzeczpospolita Polska.

 

Strona głównaWiadomości z PolskiI Prezes SN uchyliła postanowienie TSUE