Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Hulajnogi elektryczne wreszcie mają status prawny!

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która między innymi reguluje status prawny hulajnóg elektrycznych i zasady poruszania się nimi. Co można, a co nie?

Jak informuje Onet.pl, hulajnogą elektryczną będzie można jeździć głównie po drogach dla rowerów lub pasach ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km na godzinę. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Jeśli nie ma drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów – kierujący hulajnogą elektryczną może jechać jezdnią, ale tylko wtedy, gdy jest na niej dozwolony ruch z prędkością nie większą niż 30 km na godzinę. On sam natomiast nadal nie może przekroczyć prędkości 20 km na godzinę.

Jeśli na drodze dopuszczalna prędkość wynosi więcej niż 30 km na godzinę i brakuje drogi dla rowerów albo wydzielonego pasa – kierujący hulajnogą elektryczną może jechać chodnikiem. Ale wtedy musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i ustępować pierwszeństwa pieszym oraz nie utrudniać im ruchu.

Kierujący innymi urządzeniami do transportu osobistego (UTO) mogą się poruszać tylko po drogach dla rowerów i chodnikach. Natomiast urządzenia wspomagające ruch, takie jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie wymagają żadnych uprawnień. Nie ma tu też ograniczeń wiekowych.

Są też kary dla przekraczających prędkość i łamanie tych przepisów: najwyższy mandat, w wysokości od 300 do 500 zł, będzie można dostać za kierowanie UTO pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Za przyjęciem nowelizacji było 414 posłów, przeciw zagłosowało 15, zaś 25 wstrzymało się od głosu.

Strona głównaWiadomości z PolskiHulajnogi elektryczne wreszcie mają status prawny!