Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Holuj bezpiecznie! Jak powinna wyglądać pomoc drogowa w wyjątkowych sytuacjach?

Nie każdą sytuację jesteśmy w stanie przewidzieć. Niespodziewane momenty pojawiają się również w trakcie jazdy. Niejednokrotnie niezbędna jest więc pomoc drogowa. O czym pamiętać podczas samodzielnego holowania?
Kiedy holowanie jest potrzebne?

Holowanie może okazać się przydatne w kilku sytuacjach. Niektórzy jednak wolą nie ryzykować od razu zwrócić się o pomoc drogową. Warto zaufać fachowcom i wezwać firmę MMM Service.

Holować można między innymi samochody po kolizji, takie, które zostały uszkodzone w sposób niewielki, jeśli doszło do defektu elementów blacharskich. Holować można także pojazdy, z których leje się płyn (chłodniczy albo olej silnikowy), jednak wcześnie niezbędne jest zatrzymanie wycieku. Jeśli jednak olej silnikowy dalej wycieka, należy zadzwonić po lawetę. Plamy na drodze mogą spowodować spore bezpieczeństwo dla innych aut.

Do holowania nadaje się też samochód z zerwanym paskiem wieloklinowym, cewką zapłonową, przewodami wysokiego napięcia, bądź też takie, do których wlane zostało niewłaściwe paliwo. Ostatnia sytuacja zdarza się dość często, dlatego należy w takim wypadku niezwłocznie odholować auto do warsztatu, gdzie układ wytryskowy zostanie oczyszczony.

Możliwe jest również holowanie pojazdów z przegrzanym albo zatartym silnikiem oraz uszkodzonym układem chłodniczym, a także takich, w których wystąpił defekt jednego z czujników i – w efekcie – uniemożliwia to uruchomienie jednostki napędowej albo zagraża bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu.

Jak holować samochód osobowy?

Aby odholować samochód, należy odpowiednio go wcześniej przygotować. Na samym początku niezbędne jest zamontowanie linki holowniczej w samochodzie holującym. Należy przymocować ją do specjalnego miejsca, tak zwanego ucha holowniczego znajdującego się pod zderzakiem. Niektóre są na stałe zamontowane w pojazdach, a inne trzeba zakupić i wkręcić w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Warto używać tylko ucha oryginalnego, ponieważ inne mogą nie pasować.

Kolejnym krokiem jest zamontowanie linki holowniczej w aucie z defektem. Nie wolno przyczepiać jej do zderzaka! Zwykle ucha są stałe. Jeśli ich nie ma, konieczne jest wkręcenie ich. Zaczepienie lin do zderzaków może spowodować niebezpieczeństwo podczas holowania. Niejednokrotnie dochodzi do wyrwania go. Zaczepienie linki do wahacza natomiast prowadzi do uszkodzenia zawieszenia.

W holowanym samochodzie należy zamontować trójkąt ostrzegawczy. Najlepiej umieścić go na tylnej szybie od zewnętrznej strony, tak aby był widoczny dla innych uczestników ruchu.

Potrzebne akcesoria do holowania pojazdu osobowego

Do holowania niezbędne są trzy rzeczy – linka holownicza, sztywny hol, a także trójkąt ostrzegawczy.

Linka holownicza powinna mieć długość od czterech do sześciu metrów, a jej wytrzymałość musi być dostosowana do wagi (masy) holowanego samochodu. Najczęściej standardowe linki pozwalają na pomoc pojazdom o masie do trzech i pół tony. Są one stosunkowo tanie, ponieważ można je zakupić już w cenie około trzydziestu złotych. Im jednak cena jest wyższa, tym linka ma lepszą wytrzymałość. Kupując ją, należy pamiętać o tym, aby posiadała biało-czerwone kolory. Jeśli jednak jest innego koloru, wówczas należy umieścić na niej czerwone albo żółte chorągiewki.

Hol musi być sztywny i mieć długość około trzech metrów. Trójkąt ostrzegawczy to z kolei obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu.

Zasady bezpiecznego holowania

Holując inny pojazd, należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim istotne jest to, aby wybrać drogi o możliwie jak najmniejszym natężeniu ruchu i bez rond czy zbyt skomplikowanych skrzyżowań. Po drugie, linka holująca musi być napięta. Zadbać musi o to kierujący pojazdem holowanym. Nie wolno zbyt mocno szarpać samochodem podczas prowadzenia auta, a na drogach wielopasmowych należy jechać tylko i wyłącznie prawym pasem.

Nie każdy ma również świadomość, że zamiar skrętu muszą sygnalizować oba samochody, zarówno holujący, jak i holowany. Szczególną uwagę trzeba również zachować na przejściach dla pieszych. Zdarza się bowiem, że piesi wchodzą pomiędzy dwa pojazdy. Konieczne jest też kontrolowanie stałej odległości pomiędzy autami.

Bardzo ważną kwestią jest prędkość, z jaką mają poruszać się obydwa samochody. W terenie zabudowanym należy jechać maksymalnie trzydzieści kilometrów na godzinę. W niezabudowanym z kolei – sześćdziesiąt kilometrów na godzinę. Nie wolno holować aut na autostradzie. Samochody muszą mieć również włączone światła mijania.

Sporo osób błędnie uważa, że w holowanym pojeździe nie musi siedzieć osoba kierująca, bądź też prowadzić może każdy, również bez prawa jazdy. To jednak nieprawda – kierowca ma obowiązek posiadania odpowiedniego uprawnienia.

Nie rób tego! Jakich aut nie wolno holować?

Istnieje szereg czynności, których nie wolno wykonywać podczas holowania. Przede wszystkim absolutnie zabronione jest holowanie samochodu na autostradzie. Po drugie, nie wolno holować pojazdu za pomocą linki, jeśli doszło w nim do awarii jednego z dwóch układów hamulcowych. Można jednak posłużyć się w takim wypadku sztywnym holem.

Nie wolno także włączać świateł awaryjnych podczas holowania – zarówno w aucie holującym, jak i holowanym, ani też świateł do jazdy dziennej. Jeśli holujący pojazd ma przyczepę albo naczepę – zakazane jest branie udziału w holowaniu. Ponadto, absolutnie nie wolno holować więcej, niż jednego pojazdu.

Nie powinno się także podejmować holowania samochodów z automatyczną skrzynią biegów. O ile niektórzy producenci dopuszczają taką możliwość na niewielkich dystansach, o tyle bezpieczniej jest od razu zadzwonić po pomoc drogową. Wszystko dlatego, że podczas holowania można uszkodzić skrzynię biegów, co wiąże się z jej naprawą albo wymianą i poniesieniem kosztów w wysokości nawet dziesięciu tysięcy złotych. Z lawety warto skorzystać także w przypadku pojazdów hybrydowych oraz pojazdów z zawieszeniem hydropneumatycznym i pneumatycznym, w których doszło do awarii jednostki napędowej. Bez pracującego silnika, istnieje spore ryzyko odpadnięcia zawieszenia.

Nie ryzykuj, zaufaj fachowcom

Nie każdy decyduje się na samodzielne holowanie samochodu, bądź też nie czuje się na siłach, by tego dokonać. W takim wypadku nie warto ryzykować – lepiej zwrócić się o pomoc do fachowców. Firma Marco Moni Mobile Service (znana bardziej pod nazwą MMM Service) to całodobowa pomoc drogowa, która świadczy usługi na terenie Poznania, a także całego kraju i państw europejskich. Na uwagę zasługuje również fakt, że we wspomnianym mieście czas reakcji firmy od momentu zgłoszenia wynosi zaledwie dwadzieścia minut.

MMM Service to firma z tradycją, która powstała w 1970 roku. Posiada więc doświadczenie w profesjonalnym holowaniu, a także naprawach samochodów po wypadkach i wulkanizacji. Warto wspomnieć, ze MMM Service jako jedyna, poznańska pomoc drogowa świadczy usługi wspomnianej wulkanizacji bezpośrednio na miejscu awarii. Co ważne, firma współpracuje z serwisami sieci PZU, w związku z czym klienci mają możliwość rozliczenia się za pomoc w formie bezgotówkowej.

Strona głównaLifestyleHoluj bezpiecznie! Jak powinna wyglądać pomoc drogowa w wyjątkowych sytuacjach?