Po 22 latach przerwy koszykarki Enea AZS Politechnika Poznań awansowały do finału Orlen Basket Ligi. W decydującym, piątym meczu półfinału pokonały na wyjeździe KSSSE Enea AJP Gorzów 80:60. W walce o złoty medal zmierzą się z Lotto AZS UMCS Lublin.
Awans po emocjonującej serii
Poznański zespół zapewnił sobie miejsce w finale po pełnej napięć pięciomeczowej serii z Gorzowem. Rywalki z Gorzowa, które w sezonie zasadniczym zajęły pierwsze miejsce i w poprzednim sezonie zdobyły srebro, były uważane za faworytki. Poznanianki zdołały jednak odwrócić losy rywalizacji, zwłaszcza dzięki kluczowym zwycięstwom w drugim meczu na wyjeździe (74:69) i wysokiemu triumfowi 85:56 w trzecim spotkaniu u siebie.
Decydujące starcie w Gorzowie
Po wyrównanej serii, w której stanęło na 2:2, wszystko rozstrzygnęło się w piątym meczu rozegranym na parkiecie gorzowskim. Koszykarki z Poznania zdominowały to spotkanie, prowadząc przez większość czasu i ostatecznie wygrywając z imponującą różnicą 20 punktów (80:60).
Przeciwnik z Lublina i terminarz finałów
W finale poznański zespół zmierzy się z Lotto AZS UMCS Lublin. Lubelskie koszykarki awansowały do finału po wygraniu 3:0 w serii z 1KS Ślęza Wrocław. W sezonie zasadniczym drużyna z Lublina zajęła drugie miejsce.
Harmonogram pojedynków o mistrzostwo
Dwa pierwsze mecze finałowe odbędą się w Lublinie 14 i 15 kwietnia 2025 roku. Następnie rywalizacja przeniesie się do Poznania, gdzie 18 i 19 kwietnia 2025 roku zaplanowano trzecie i czwarte starcie. Ewentualny, decydujący piąty mecz został zaplanowany z powrotem w Lublinie.
Powrót do wielkiej gry
Awans do finału ma dla poznańskiego klubu historyczne znaczenie. Ostatni raz koszykarki z Poznania grały w finale najwyższej klasy rozgrywkowej w 2004 roku, kiedy to AZS Poznań zdobył srebrny medal. Jedyny w historii tytuł mistrza Polski poznańska drużyna wywalczyła znacznie wcześniej, bo w 1978 roku.