Historia krokodyla, który trafił do poznańskiego zoo. Policja zdradziła szczegóły

przewóz krokodyla fot. policja Sosnowiec

Nowy nabytek poznańskiego zoo, krokodyl nilowy, był nielegalnie przetrzymywany w… domu jednorodzinnym na osiedlu Pogoń w Sosnowcu. Śląscy policjanci podali szczegóły tej przerażającej historii.

Funkcjonariusze z Sosnowca zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej podczas jednego z prowadzonych postępowań otrzymali informację, że w domu jednorodzinnym na osiedlu Pogoń w Sosnowcu jeden z mieszkańców przetrzymuje dzikie zwierzęta. Jednym z nich był właśnie krokodyl nilowy, przetrzymywany w tragicznych warunkach.

„Gad znajdował się w przybudówce do garażu należącego do 54-latka” – informują policjanci. – „Oprócz niego w „basenie” mundurowi znaleźli drugiego, martwego krokodyla”.

Policjanci poprosili o pomoc poznańskie zoo, a pracownicy ogrodu przy współpracy policji i straży pożarnej odłowili żywego krokodyla. Zwierzę zostało odebrane właścicielowi i przewiezione do Poznania, gdzie zapewniono mu odpowiednie warunki – przede wszystkim ciepło i czysty basen, bo ani jednego, ani drugiego nie miał zapewnionego w Sosnowcu.

Jak informuje Zoo Poznań na swoim profilu na Facebooku, krokodyl, który otrzymał imię Ancalagon (nadał je Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta), na początku tylko leżał, ale w końcu podniósł się na łapy, zwiedził cały swój wybieg i kilka razy popływał w basenie. Bardzo się też wygrzał i wyraźnie ma więcej energii, co sprawia, że pracownicy zoo nabierają nadziei. Jego stan po przywiezieniu z Sosnowca był bardzo zły…

„W związku z tym zdarzeniem prowadzone jest postępowanie dotyczące posiadania i przetrzymywania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych, za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat” – informują policjanci z Sosnowca. – „Z uwagi na charakter sprawy, zarówno kwalifikacja, jak i jej zakres mogą się zmienić”.

Obecnie trwają dalsze czynności, które ustalą wszystkie okoliczności tego zdarzenia, a policja serdecznie dziękuje za pomoc w opiece nad uratowanym krokodylem Urzędowi Miejskiemu w Sosnowcu oraz dyrekcji Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: