Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Histeroskopia pomaga w diagnozowaniu niepłodności

Niepłodność to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Ze względu na to, że może wynikać z bardzo wielu powodów niezbędne jest przeprowadzenie określonej diagnostyki. Zwykle rozpoczyna się od wywiadu medycznego ze specjalistą ds. leczenia niepłodności, wykonania badania USG i badań hormonalnych. Nie zawsze jednak wyniki tych badań są wystarczające, aby poznać przyczynę utrudniającą zajście w ciążę. Stąd należy czasami poszerzyć diagnostykę o dodatkowe, bardziej szczegółowe badania. Jednym z nich jest histeroskopia, którą można wykonać w Klinice Bocian w Poznaniu.

Na czym polega histeroskopia?

Histeroskopia jest metodą endoskopową stosowaną powszechnie w ginekologii, pomocna jest w diagnozowaniu niepłodności, pozwala na zlokalizowanie zmian takich jak polipy, mięśniaki, zrosty znajdujące się wewnątrz jamy macicy lub guzy nowotworowe. Dzieli się na histeroskopię diagnostyczną, która polega na ocenie kształtu jamy macicy w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, a także na histeroskopię zabiegową wykorzystywaną do ich usunięcia, o ile oczywiście jest to możliwe. W razie potrzeby pobrany materiał jest później przekazywany do badania histopatologicznego. Badanie wykonywane jest przy pomocy histeroskopu, urządzenia optycznego wyposażonego w system soczewek, kamerę i specjalne mikronarzędzia takie jak nożyczki i chwytaki.

Jak przebiega histeroskopia?

Badanie powinno być przeprowadzone między 8 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. Jak wygląda w praktyce? Histeroskopię wykonuje się na fotelu ginekologicznym. W większości sytuacji stosuje się przy niej znieczulenie krótkotrwałe dożylne podawane przez anestezjologa, wszystko po to, żeby pacjentka nie czuła dyskomfortu i bólu. Badanie rozpoczyna się od odkażenia miejsc intymnych. Kolejnym krokiem jest uwidocznienie kanału szyjki macicy we wzierniku, przez który wprowadzony jest histeroskop do jamy macicy. Następnie macica jest wypełniana solą fizjologiczną lub dwutlenkiem węgla, dzięki czemu lekarz będzie mógł ją wnikliwie zbadać i usunąć wykryte zmiany, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Kiedy pora na histeroskopię?

Badanie może być wykonywane w przypadku diagnostyki niepłodności, jeśli istnieją do niego odpowiednie wskazania medyczne. Niejednokrotnie lekarz kwalifikuje pacjentki do histeroskopii, gdy zaobserwuje u nich nieprawidłowości w budowie endometrium, ujścia macicy lub ujść macicznych jajowodów podczas badania USG. Może on zalecić też takie badanie kobietom, które zmagają się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego i krwawieniami o nieustalonej przyczynie.

Gdzie wykonać histeroskopię w Poznaniu?

Histeroskopię diagnostyczną i zabiegową można wykonać w wyspecjalizowanej placówce leczenia niepłodności, jaką jest Klinika Bocian w Poznaniu zlokalizowana przy ul. Dąbrowskiego 77a. Ośrodek wyposażony jest w komfortowe gabinety ginekologiczne i sale zabiegowe, a także posiada zespół wykwalifikowanych lekarzy, diagnostów laboratoryjnych i położnych. W klinice histeroskopia przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjentka pozostaje pod obserwacją do ok. dwóch godzin. Po tym czasie, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań może wrócić do domu. Wyniki są znane od razu po przeprowadzonym badaniu, ale jeśli pobrany został materiał i przekazany do badania histopatologicznego, to czas oczekiwania na wynik wynosi ok. 10 dni. W przypadku chęci umówienia się na konsultację do Kliniki Bocian w Poznaniu należy kontaktować się bezpośrednio z placówką pod numer telefonu: +48 61 635 00 55 lub poprzez adres mailowy: [email protected].

Strona głównaArtykuł SponsorowanyHisteroskopia pomaga w diagnozowaniu niepłodności