Groby Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu będą miały opiekę

grób Powstańca Wielkopolskiego fot. UMP

Miasto Poznań oraz lokalny oddział Instytutu Pamięci Narodowej podpisały porozumienie, zgodnie z którym wspólnie będą dbać o ich stan oraz ocalać od zapomnienia zaniedbane groby Powstańców Wielkopolskich. A jest co ocalać.

Groby Powstańców Wielkopolskich znajdziemy na terenie całej Wielkopolski, i nie tylko Wielkopolski, ale najwięcej ich jest w Poznaniu – tylko na cmentarzach komunalnych spoczęło ponad 3,5 tysiąca weteranów (687 na Miłostowie oraz 2867 na Junikowie). Niestety, wiele z nich jest już w niezbyt dobrym stanie, bo mogiłami nie się kto opiekować: albo nie ma już krewnych, którzy mogliby się tym zająć, albo krewni mieszkają za granicą i mogą nawet nie wiedzieć – zwłaszcza ci młodsi – że ich przodek był Powstańcem Wielkopolskim.

„Z troski o pamięć bohaterów i godny wygląd miejsc ich pochówku miasto oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy” – informują władze Poznania. – „W jego ramach podjęte zostaną wieloletnie działania na poznańskich cmentarzach komunalnych. Renowację przejdą zaniedbane groby znajdujące się nieopodal głównych szlaków komunikacyjnych nekropolii. Dokument przewiduje także ekshumację szczątków z zaniedbanych mogił położonych w miejscach mało widocznych i trudniej dostępnych. Skremowane szczątki trafią do kolumbarium powstańczego na Junikowie. Sygnatariusze porozumienia zaproszą do współpracy również organizacje społeczne pielęgnujące pamięć o powstańcach”.

Porozumienie zostało podpisane przez Bartosza Gussa, zastępcę prezydenta Poznania, oraz dr hab. Rafała Reczka, dyrektora poznańskiego oddziału IPN.

Podziel się:

Ostatnio dodane: