Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: kto zatroszczy się o grób Franusia Mądrego?

Jest jednym z wielu poznaniaków, pochowanych na stoku poznańskiej Cytadeli. Gdy zmarł, miał zaledwie 6 lat. Jego grób, jak wiele innych na tym cmentarzu, wymaga opieki. Kto pomoże?

Na cmentarzu parafialnym św. Wojciecha na poznańskiej Cytadeli – tak brzmi jego oficjalna nazwa – nie prowadzi się pochówków od wielu lat. Jednak są na nim pochowani wybitni Polacy: przedwojenny prezydent Poznania, rektor Uniwersytetu Poznańskiego, wybitni lekarze, naukowcy, działaczey kulturalni, społeczni i niepodległościowi. Cmentarz powstał około 1840 roku i jest drugą tak wiekową nekropolią zachowaną w Poznaniu. Wraz z całym obszarem Cytadeli poznańskiej wpisany jest do rejestru zabytków. Cmentarz jest własnością Miasta Poznania; zarządcą jest Zarząd Zieleni Miejskiej, a nadzór konserwatorski nad obiektem sprawuje Miejski Konserwator Zabytków.

Cmentarz jest nieczynny i przez kilkadziesiąt lat popadał w zapomnienie. W 2018 r. Społeczny Opiekun Zabytków Adam Suwart rozpoczął starania, by cmentarz objąć programem naprawczym. Wiele nagrobków ma dużą wartość artystyczną, cenny jest także sam układ urbanistyczny i istniejące tam zadrzewienia. Jednak wiele nagrobków jest uszkodzonych i przydałby im się remont, a zadrzewienia wymagają uzupełnień.

Efektem zabiegów Adama Suwarta jest pomoc dla cmentarza, którą obiecał prezydent Jacek Jaśkowiak. Prace mają ruszyć w 2019 r. Jednak taka pomoc nie wystarczy – potrzebni są wolontariusze, którzy na co dzień będą się opiekować zapomnianymi grobami – takimi jak ten Franusia Mądrego.

Jak to zrobić? Wystarczy napisać do Społecznego Opiekuna Zabytków na mail [email protected]. Regularnie są też organizowane wycieczki po cmentarzu – kolejna odbędzie się w środę 17 kwietnia o godz. 17.00 – i także wtedy zgłosić chęć do opieki nad któymś z grobów. Mogą to być osoby prywatne, grupy, klasy szkolne czy zastępy harcerskie. Każdy może pomóc!

Taki opiekun grobu będzie miał za zadanie odwiedzić mogiłę co najmniej raz na kwartał. W miarę możliwości także w święta, czy w rocznice dotyczące zmarłego, zapalić znicz, posadzić kwiaty, a także zadbać o porządek: zagrabić liście, usunąć śmieci itp. Społeczny Opiekun Zabytków pomoże wybrać grób do opieki, podpowie, gdzie szukać informacji o zmarłym i umożliwi udział w grupie wsparcia dla opiekunów zapomnianych mogił. A po roku udanej prasy społecznej przygotuje dla opiekunów symboliczny dyplom, a także upominek w formie materiałów edukacyjnych na temat historii Poznania.

Projekt nie bez powodu rozpoczyna się w kwietniu – ten miesiąc jest bowiem Miesiącu Pamięci Narodowej, a 18 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
Organizatorzy: Społeczny Opiekun Zabytków Adam Suwart, Redakcja Strony Cmentarze Poznania, Stowarzyszenie im. Kaspra Goskiego, Dendroterapia

Strona głównaPoznańPoznań: kto zatroszczy się o grób Franusia Mądrego?