Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Granda 2018: Poznań opanują… kryminaliści!

Będzie krwista kawa, Sherlock Holmes mordujący skrzypce, odkrywanie zabójców po latach i oczywiście gwiazdy świecące na kryminalnym firmamencie: Rachel Abbott, Jorn Lier Horst, Vincent V. Severski, Katarzyna Bonda, i Remigiusz Mróz. 21 września rozpoczyna się Poznański Festiwal Kryminału Granda.

Jak zapowiadają organizatorki festiwalu – a odbywa się już po raz trzeci – to najgorętsze święto miłośników i pasjonatów, amatorów i profesjonalistów na co dzień zajmujących się światem kryminałów – tych literackich i tych życiowych. I trudno się z tą opinią nie zgodzić, zwłaszcza gdy zajrzy się do programu. Już sama lektura zajmie co najmniej kilkanaście minut!

Są więc tu przede wszystkim pisarze, z którymi będzie można się spotkać, porozmawiać, naturalnie także kupić ich książki. Stoiska księgarskie wydawnictw specjalizujących się w literaturze kryminalnej i sensacyjnej to bardzo ważny element każdej Grandy. A kto przyjedzie? Zapowiedzieli się: Rachel Abbott, Jorn Lier Horst, Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Piotr Bojarski, Wojciech Chmielarz, Vincent V. Severski, Joanna Jodełka, Justyna Kopińska, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Marcel Woźniak, Lilia Łada, Max Czornyj, Joanna Opiat-Bojarska, Przemysłąw Semczuk, Piotr Liana, Mateusz Lemberg, Dagmara Andryka, Bartosz Szczygielski, Agnieszka Pruska, Małgorzata Rogala, Mariusz Czubaj, Remigiusz Mróz, Marta Guzowska, Michał Larek, Aneta Jadowska, Krzysztof A. Zajas, Tomasz Sekielski, Marcin Wroński i Ewa Ornacka.

Będą też i specjaliści w wielu dziedzinach: na przykład podinspektor Bogdan Lach, psycholog śledczy i biegły sądowy z zakresu psychologii, dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk, która opowie o zabójstwach rozwiązanych po latach, słynny jasnowidz Krzysztof Jackowski, Marek Bronicki, emerytowany oficer policji i były komendant wojewódzki policji w Gorzowie, Andrzej Mroczek, ekspert ds. przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, Artur Teżyk – kierownik pracowni toksykologii sądowej w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Nie zabraknie dziennikarzy kochających kryminały, których praca im nie skąpi. Będą prowadzić spotkania, jak Dariusz Milejczak z WTK, dzielić się doświadczeniami, jak Błażej Wandtke, dziennikarz śledczy, a także po prostu przyjdą, bo kochają kryminały…

W programie znajduje się całe mnóstwo wydarzeń, których po prostu nie można przegapić – miłośnicy kryminałów będą jednak mieli nielichy problem z wyborem.

W ramach Stacji Sensacji Uniwersytet SWPS zaprosił wielu specjalistów kryminalistyki, a spotkania z nimi poprowadzą podpinsp. dr Bogdan Lach oraz dr Joanna Stojer – Polańska. Gościnnie na Uniwersytecie SWPS wystąpi dr Katarzyna Witkowska – Rozpara z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak się okazuje, miłość do kryminałów przeniknęła nawet do… Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Z okazji festiwalu będziemy mogli posłuchać koncertu inspirowanego opowiadaniami i książkami sir Artura Conana Doyle'a, a zwłaszcza ich fragmentami związanymi z muzyką – stąd też tytuł “Sherlock Holmes morduje skrzypce”. Koncert – spektakl odbędzie się 22 o 20.30 w Naszym Klubie przy ul. Woźnej 10.

W Bibliotece Raczyńskich z kolei będzie można obejrzeć wystawę “Klasycy kryminału”. Dowiemy się z niej, kto wymyślił słynną czapkę Sherlocka Holmesa, ile powieści o Herkulesie Poirot napisała Agatha Christie i co wspólnego z komisarzem Maigretem ma… Jaś Fasola. Będzie też o polskich twórcach kryminału, bo, jak zapewniają organizatorzy, to w Polsce gatunek z historią i charakterem.

Kolejna Stacja Sensacja usadowi się w Brismanie przy ul. Mickiewicza 20, a to dzięki Wydawnictwu HipkiKrzy.
W czasie trwania Grandy będzie serwowana Granda-café – specjalna „krwista” kawa oraz Granda-cake – słodkie „krwiste” specjały. W Brismańskiej Loży Kryminalnej zaś już w czwartek, dzień przed rozpoczęciem Grandy, odbędzie się spotkanie autorskie Lilii Łady, autorki książki “Zabójstwo z urzędu”. Spotkanie rozpocznie się o 18.00, a towarzyszyć mu będzie wystawa fotografii “Śladami Zabójstwa z urzędu” autorstwa Eweliny Jaśkowiak i Sławka Wąchały.

W piątek 21.09 o 18.30 w Brismanie będzie można spotkać się z Przemysławem Garczyńskim, autorem powieści “Kelner”, a także blogerem literackim, recenzującym książki dla portalu 3telnik.pl. Natomiast w sobotę, 22.09 o 13.00 gościem loży będzie Maja Rausch, autorka powieści “Szachownica”. W niedzielę o 13.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Bohdanem Głębockim, autorem cyklu powieściowego, w którym ukazały się “Musza Góra” i “Ślepe ryby”.

Także w sobotę 22.09 o 10.00 rozpocznie się wycieczka śladami „Zabójstwa z urzędu” (zbiórka na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta). Chętni pod przewodnictwem autorki książki, Lilii Łady, odwiedzą miejsca znane z książki, od Urzędu Miasta Poznania poprzez Stary Rynek, Sołacz aż do Komendy Miejskiej Policji. Natomiast o 11.00 i o 13.00 będzie można zwiedzić Muzeum Zakładu Medycyny Sądowej z jego ekspozycją preparatów związanych z tanatologią. Na zwiedzanie obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. W tych samych godzinach – o 11.00 i 13.00 – będzie można wybrać się na spacer zatytułowany “Frywolni adwokaci i wojenni zbrodniarze czyli kryminalna wycieczka po poznańskiej Abisynii”. Oprowadzać będzie Aleksander Przybylski, autor książki poświęconej historii tego ciekawego zakątka Grunwaldu. Spacer zostanie powtórzony w niedzielę o 12.00 (zbiórka przy Senatorskiej 1 przy pompie).

Program festiwalu:

PIĄTEK 21 WRZEŚNIA, PAWILON ul. Ewangelicka 1
15.30 BOHATERSKIE, OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU
16.00 zMOTYWowani. Z Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem rozmawia Magdalena Rataj.
17.30 Kogo? czego? (nie ma) BOHATERÓW!? Spotkanie z reportażystką Justyną Kopińską poprowadzi Gosia Sikorska.
19.00 Przypadki widzenia. Przemysław Semczuk rozmawia z Krzysztofem Jackowskim o współpracy z policją i jasnym widzeniu zbrodni.
20.00 GRANDA 18+ Wykład dra Bogdana Lacha. Co łączy Icemana i Teda Bundy? Profilowanie kryminalistyczne. Na spotkanie obowiązują zapisy.
21.30 GRANDA 18+ Wykład dr Joanny Stojer-Polańskiej. Zabójstwa rozwiązane po latach. Prawdziwi bohaterowie w zbrodniach prawdziwych. Na spotkanie obowiązują zapisy.

SOBOTA 22 WRZEŚNIA, Pawilon ul. Ewangelicka 1
10.00 DLA DZIECI Rozwiązywanie zagadek z detektywami z Tajemniczej 5. Spotkanie z Martą Guzowską dla młodych czytelników poprowadzi Natalia Szenrok-Brożyńska.
11.00 Tajna broń pisarza. Michał Larek i Joanna Opiat-Bojarska zdradzą sekrety warsztatu pisarskiego i przedstawiają swoich konsultantów. Ich gośćmi będą: Marek Bronicki – były komendant lubuskiej policji oraz “Marek” – były funkcjonariusz Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Spotkanie poprowadzi Przemysław Semczuk.
12.30 Dekonspiracja. Co kogo kręci w szpiegowaniu i jak to się kręci. Tomasz Sekielski i Vincent V. Severski odpowiedzą na pytania Przemysława Poznańskiego
14.00 Bohaterowie niepokorni. Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i Mariuszem Czubajem poprowadzi Anna Misztak
15.30 Tajemnice Kości – wykład antropologa sądowego dr Doroty Lorkiewicz-Muszyńskiej

SOBOTA 22 WRZEŚNIA, Aula Artis ul. Kutrzeby 10
Goście festiwalu będą podpisywać książki po spotkaniu.
16.00 Spotkanie z Rachel Abbott. Rozmowę poprowadzi Justyna Zimna. Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia
18.00 Spotkanie z Jornem Lier Horstem. Rozmowę poprowadzi Przemysław Czarnecki. Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia
19.30 GALA PREMIER, czyli co nowego w kryminale. Książki zaprezentują: Robert Małecki, Marcel Woźniak, Michał Larek, Max Czornyj, Mateusz Lemberg, Piotr Bojarski, Dagmara Andryka, Bartosz Szczygielski, Anna Bińkowska, Jacek Ostrowski, Krzysztof A. Zajas, Piotr Liana, Agnieszka Pruska, Lilia Łada. Spotkanie z pisarzami poprowadzi Dariusz Milejczak. Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia

NIEDZIELA 23 WRZEŚNIA, PAWILON ul. Ewangelicka 1
09.30 DLA DZIECI Laboratorium Małego Detektywa. Pędzelki, tusze, proszki, taśmy, teczki, słuchawki, tajne mikrofony… – czyli czego potrzebuje detektyw? Zapraszamy do Laboratorium Małego Detektywa i na wspólną zabawę z bohaterami serii Operacja Jorna Lier Horsta!
11.00 Zawód – policjant. Rozmawiać będą Katarzyna Puzyńska, autorka książki Policjanci. Ulica, przedstawiciel policji oraz ekspert w zakresie terroryzmu i terroru kryminalnego Andrzej Mroczek . Spotkanie poprowadzi Błażej Wandtke.
12.30 Trzech panów i zbrodnia. Z Robertem Małeckim i Marcelem Woźniakiem rozmawiał będzie Wojciech Chmielarz.
13.30 Pokaż mi bohatera, a napiszę ci tragedię (Francis Scott Fitzgerald). Spotkanie z Małgorzatą Rogalą, Joanną Jodełką i Piotrem Bojarskim poprowadzi Justyna Zimna.
15.00 Bohaterowie w cudzysłowie, czyli zbrodnie fantastyczne Anety Jadowskiej. Rozmowę poprowadzi Anna Misztak
16.00 Zmysłowość słuchania. Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Max Czornyj i Kalina Olejniczak będą dyskutować o audiobookach, słuchowiskach i innych doznaniach “czytelniczych”.
17.30 Bohaterki zza krat. O kobietach w więzieniach w kontekście książki Skazane na potępienie. Dyskutować będą: reportażystka Ewa Ornacka, psycholog Małgorzata Gamian-Wilk, była więźniarka Beata Krygier. Rozmowę poprowadzi Anna Wojtkowiak
19.00 Kabaret w kryminale, czyli tu się (nie) morduje. GRANDOWY wieczór z Marcinem Wrońskim, Marcelem Woźniakiem i Magdą Sobczak.

ZAPROSZENIA również te bez zapisów są dostępne od 15.09 w CIM przy ul.Ratajczaka 44, 60-101 oraz w punkcie informacji festiwalowej w Pawilonie ul. Ewangelicka 1 w piątek (21.09) od 15.30, w sobotę (22.09) od 10.00 do 15.00, osoby przyjezdne mogą wejściówkę zarezerwować mailowo od 15.09 pod adresem: [email protected]. Dodatkowe informacje na www.festiwal-granda.pl.

Autor: mat. pras.

Strona głównaKulturaGranda 2018: Poznań opanują... kryminaliści!