W Wielkopolsce panuje ASF – a po regionie jeżdżą brudne przyczepy

Inspektorzy transportu drogowego w Lesznie zatrzymali brudną i pełną odchodów przyczepę po transporcie świń. Mimo zagrożenia afrykańskim pomorem świń nie została skierowana do umycia i odkażenia.

Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, kontrolerzy zauważyli brudną przyczepę w Gostyniu na punkcie kontrolnym przy drodze wojewódzkiej numer 434. To był dzień, kiedy sprawdzane były warunki, w jakich odbywa się transport zwierząt, a zwłaszcza świń, ze względu na ASF (afrykański pomór świń).

Reżim sanitarny jest przy tej chorobie szczególnie ważny, bo uniemożliwia przenoszenie się wirusów. Gdy więc kontrolerzy zauważyli brudną przyczepę, z warstwą świńskich odchodów na podłodze – natychmiast ją zatrzymali.

Okazało się, że w przyczepie wieziono prawie 500 sztuk prosiąt, które zostały wyładowane na jednej z pobliskich ferm. Kontrolerzy zatrzymali kierowcę, gdy już wracał pustym samochodem po nowy ładunek. Nie miał zamiaru umyć i odkazić przyczepy, chociaż tak nakazują przepisy ze względu na ASF.

O sprawie natychmiast zostały powiadomione służby weterynaryjne. Samochód pojechał do mycia i dezynfekcji, a wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowania administracyjne.

el

Daj znać innym

8
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Krzysztof Górawski
Gość
Krzysztof Górawski

i co i na tej przyczepie bylo asf

Elżbieta Szafirska
Gość
Elżbieta Szafirska

Te mafie mają w mózgach ASF

Bogna Poczekaj-Ryszczuk
Gość
Bogna Poczekaj-Ryszczuk

Lepiej niech skontrolują bioasekurację polowań!

Elżbieta GKoczorowska
Gość
Elżbieta GKoczorowska

Fleje!!!

Krzysztof Stobrawa
Gość
Krzysztof Stobrawa

polska norma. Jedyne co potrafią wymyślić to strzelać do wszystkiego co się rusza.

Krzychu
Gość
Krzychu

Odstrzał też jest potrzebny w walce z ASF. Niemcy strzelają na potęgę a nie ma u nich jeszcze ASF-u.

Tomasz
Gość
Tomasz

Dokładnie tak, a polska norma to kombinatorswo i dziadowanie. Po to są wprowadzane środki ostrożności, żeby nie było później lamentu. Żeby nie było jak w powiedzeniu: “mądry Polak po szkodzie”.

Iwona Hauska
Gość
Iwona Hauska

A dziki mordują…