Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 3 maja, 2024

Gniezno na drodze do geotermalnej przyszłości? Rozpoczęły się prace przy odwiercie!

“Trwa wiercenie odwiertu geotermalnego przy ul. Gdańskiej w Gnieźnie” – poinformował Urząd Miasta Gniezna. Odwiert pozwoli na sprawdzenie, czy woda jest wystarczająco ciepła, by ogrzewać nią mieszkania.

Odwiert geotermalny rozpoczął się w listopadzie 2023 r. przy ul. Gdańskiej w Gnieźnie. Jego wykonanie kosztowało prawie 16 mln zł i zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W styczniu rozpoczęła prace duża wiertnia – wcześniej działała mała – do tej pory pokonały 600 m w głąb ziemi.

“Zgodnie z Projektem Robót Geologicznych docelowa głębokość otworu geotermalnego GT-1 będzie wynosiła około 2100 m” – informuje UM Gniezna. – “Głębokość nie będzie mogła być większa niż 2310 m – jest to związane z jego celem, którym jest znalezienie warstwy wodonośnej znajdującej się w utworach geologicznych jury dolnej. Geologom zależy, żeby warstwa wodonośna została odkryta jak najgłębiej – wtedy temperatura wody będzie wyższa. Autorzy Projektu Robót Geologicznych zakładają, że temperatura wody termalnej na głębokości 2100 m będzie wynosiła 75 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, która umożliwia jej wykorzystanie do celów ciepłowniczych”.

Im wyższa jest temperatura i wydajność wody termalnej – tym więcej można będzie pozyskać energii odnawialnej i wykorzystać wodę nie tylko do celów ciepłowniczych, ale też rekreacyjnych i nawet leczniczych, o ile badania potwierdzą, że wydobywana woda ma lecznicze właściwości.

“Otwór Gniezno GT-1 jest otworem badawczym” – wyjaśnia gnieźnieński magistrat. – “Jeśli zostanie potwierdzona zarówno temperatura, jak i wydajność, rozpoczną się kolejne działania zmierzające do wpięcia otworu geotermalnego Gniezno GT-1 do systemu ciepłowniczego. Podjęcie decyzji o energetycznym wykorzystaniu otworu GT-1 będzie związana z koniecznością wykonania drugiego otworu, którego celem będzie zatłaczanie schłodzonej wody termalnej ponownie do górotworu. Zarówno wiercenie drugiego otworu, jak i wykonanie całej instalacji geotermalnej można będzie dofinansować ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

Źródło: UM Gniezno
Strona głównaGnieznoGniezno na drodze do geotermalnej przyszłości? Rozpoczęły się prace przy odwiercie!