Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Garbary szykują się na święto!

Święto fyrtla Garbary coraz bliżej, więc CIL i lokalni aktywiści zapraszają do współpracy oraz składania pomysłów, co jeszcze powinno się znaleźć na zrewitalizowanych Garbarach. Dyskusja już 8 lutego na zoomie.

– Garbary to nie tylko samochodowy ciąg komunikacyjny, ale także kilka galerii sztuki, unikatowe warsztaty w ramach Zaułku Rzemiosła, kilka oryginalnych restauracji, sklepów i organizacji. To ogromny społeczny potencjał – mówi staromiejska radna Lidia Koralewska.

Festyn na placu Bernardyńskim

– Początkowy zamysł Święta Garbar związany był z zamknięciem na cały dzień ulicy, w tym roku jednak chcemy zaprosić poznaniaków na festyn na placu Bernardyńskim – dodaje Katarzyna Hełpa-Liszkowska ze staromiejskiego Centrum Inicjatyw Lokalnych. – Podczas zoomu mamy nadzieję wspólnie porozmawiać o całorocznym cyklu wydarzeń. Już sama zapowiedź takiego wydarzenia wywołała zainteresowanie lokalnych organizacji i firm, m.in. Wielkopolskiego Centrum Kształcenia z Mostowej, Odzieżówki z Kazimierza Wielkiego, Szkoły Baletowej, Zielonego Centrum czy Klubu Seniora “Niezły Młyn”.

Warto dodać, że w ciągu najbliższych miesięcy na placu Bernardyńskim nastąpią długo oczekiwane zmiany z nową aranżacją przestrzeni, podzielonej na część handlową i – tak jak chcieli mieszkańcy – strefę rekreacyjną z zielenią. Część środków na te działania zarezerwowana są w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania, część w projekcie Centrum Inicjatyw Lokalnych, a same zmiany będą dobrym pretekstem do spotkania i dodatkowych kulturalnych atrakcji. Zresztą to dopiero ich początek: w ciągu kilku najbliższych lat do Małych Garbar dotrze tramwaj z Naramowic, zostanie zrewitalizowana Stara Rzeźnia. To zmieni układ komunikacyjny fyrtla i pozwoli na nasadzenia zieleni i drzew w ziemi.

Lokalny biznes i centrum kultury

– Mamy w zasadzie gotowe pomysły na mapę ulicy promującą m.in. lokalny biznes, wierzymy w to, że piekarnie, zegarmistrz, szewc, punkt czyszczenia pierza czy oryginalna ceramika są w stanie przyciągnąć poznaniaków – mówi Marcin Muth, fotograf prowadzący swój warsztat przy Garbarach. – Wierzymy, że to się może udać w ramach projektu Zaułek Rzemiosła.

Społecznicy z Garbar mają także nadzieję na stworzenie lokalnego centrum, podobnego do działających w innych dzielnicach, jak choćby Inkubator Pireus. Dziś łącznikiem wielu ludzi i inicjatyw jest Galeria w Bramie i Manufaktura Obrazów w oryginalnej kamienicy pod numerem 47. W ubiegłym roku miały tu miejsce dwie ważne społeczne wystawy: „Sąsiedzi z fyrtla Garbary” i „ w czasie pandemii”, które były też pretekstem do spektakli teatralnych i występów muzycznych. A w poznanie Garbar angażują się przewodnicy wspierani przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Wsparcie zmian społecznych

– Dziś Radzie Osiedla Stare Miasto zależy przede wszystkim na wsparciu społecznym zmian i nacisku na deweloperów i władze miasta w zakresie rewitalizacji. Choć na północnym odcinku ulicy budowane są kolejne bloki, to nie przybywa de facto nowych mieszkańców. Obok problemów z utworzeniem pierwszych klas w szkole podstawowej to sygnał, że życie w fyrtlu nie jest łatwe – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący RO Stare Miasto. jego zdaniem wspólne działania mogą przyspieszyć pożądane zmiany.

Papierkiem lakmusowym dla władz miasta będzie rozpoczęcie prac na skwerze przy ulicy Garbarach – Stawnej, dawnej Osadzie Św. Gotarda. W budżecie Zarządu Zieleni Miejskiej zarezerwowano na ten cel 500 tys. zł z poprawki radnego Andrzeja Rataja.

Centrum Inicjatyw Lokalnych STARTownia STARomiejska i staromiejscy radni zapraszają na zoom Koalicji Fyrtel Garbary – wszystkich zainteresowanych zmianami w fyrtlu – na dyskusję o projektach kulturalnych w najbliższych miesiącach. Spotkanie online zaplanowano na 8 lutego o 18.00.

Źródło: ROSM
Strona głównaPoznańGarbary szykują się na święto!