Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Frazy – festiwal słowa w piosence

Zespół Reprezentacyjny, Andrzej Stasiuk z Haydamakami, L.U.C., a także Mariusz Lubomski i Mirosław Czyżykiewicz gościnnie w spektaklu szczecińskiego Teatru Polskiego – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego festiwalu Frazy. Potrwa on od 2 do 6 listopada.

– Będziemy nadstawiać ucha na rozmaite brzmienia, odległe stylistyki muzyczne, głosy wielu pokoleń. Będziemy słuchać, jak Polskę widzieli i opisali artyści z innych epok oraz co mają do powiedzenia nam współcześni – mówi o tegorocznych Frazach Krzysztof Gajda, dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku – poza tradycyjnym konkursem piosenki im. Jacka Kaczmarskiego i towarzyszącym mu występem Zespołu Reprezentacyjnego – czekają nas m.in. spektakl “Z piekła do piekła”, a także koncerty. Zagrają: Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem oraz L.U.C. i Bovska.

“Z piekła do piekła” to spektakl oparty na twórczości Jacka Kaczmarskiego. Jak opisują go twórcy, piosenki układają się w tu swoisty notatnik – czasami dziennik, czasami pamiętnik – opisujący losy ludzi, którzy urodzili się w kraju nad Wisłą. Całość składa się w słodką i gorzką zarazem opowieść o Polsce i Polakach.

Piosenki zaśpiewają aktorzy szczecińskiego Teatru Polskiego, ale też zaproszeni goście: Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski. Pierwszy z nich przed dekadą wykonał m.in. (i wydał na płycie, wspólnie z Jackiem Bączykiem i Hadrianem Tabęckim) cały program “Raj” tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński.

Zespół Reprezentacyjny to grupa działająca od 1983 roku, której artystyczny ton nadaje dziennikarz i iberysta, ale szerszej publiczności cały czas kojarzący się z Dudusiem z “Podróży za jeden uśmiech”, Filip Łobodziński. Towarzyszy mu inny dziennikarz i prezenter informacyjny Jarosław Gugała, Marek Wojtczak, Tomasz Hernik oraz Marek Karlsbad,. Większość ich utworów, to zgodnie z dzisiejszą nomenklaturą covery. Różnica jest jednak taka, że tłumaczenia są członków i przyjaciół Zespołu Reprezentacyjnego. Na koncertach można więc usłyszeć utwory Brassensa, Llacha, Nohavicy, Monty Pythona, Paola Contego, czy Boba Dylana.

Nie zapomniano również o najmłodszych. W sobotę w Bibliotece Raczyńskich odbędą się warsztaty, podczas których będzie można stworzyć własną piosenkę oraz spróbować przełożyć słowa na ruch.

Szczególnym wydarzeniem będzie koncert zespołu Haydamaky i Andrzeja Stasiuka, promujący płytę “Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky”. Pomysł niby znany – zinterpretować współcześnie wielkiego poetę – jednak w tym wypadku jest wyjątkowy. Po pierwsze Ukraińcy, po drugie nieśpiewający wcześniej Stasiuk, po trzecie mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec. Efektu tej mieszanki będzie można posłuchać w niedzielę.

W poniedziałek, 5 listopada, na Frazach wystąpi L.U.C., który zaprezentuje piosenki z płyty “Good L.UC,K.”. Gościem koncertu będzie Bovska.

Na koniec festiwalu Poznańska Scena Młodych przedstawi koncert/spektakl “Niepokorni” przywołujący piosenki z pamiętnej, jedynej edycji Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 roku. Na rynku pojawiają się płyty przypominające tamto szczególne wydarzenie, o którym mało kto dziś pamięta. Warto zatem wykorzystać szansę wysłuchania na żywo tamtych piosenek.

W dniach 5-6 listopada będzie można uczestniczyć w konferencji naukowej “Polska w piosence (1989-2018)”, podczas której naukowcy i badacze z ośrodków naukowych dyskutować będą o obrazach i przemianach Polski, widocznych w tekstach piosenek. Elementem konferencji będzie też spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.

Wstęp na przesłuchania konkursowe, konferencję i program dziecięcy jest wolny. Koncerty festiwalowe w Auli Artis – 15 / 10 zł

Szczegółowe informacje na stronie festiwalu: http://www.festiwalfrazy.pl/ oraz https://www.facebook.com/festiwalfrazy/

Autor: UMP

Strona głównaKulturaFrazy - festiwal słowa w piosence