Prapremiera Miniatur Gii Kanczelego i greek-jazzowy Komeda na start festiwalu i wystawa Ramana Tratsiuka jako wisienka na torcie. W Muzeum Narodowym trwa festiwal Nostalgia, który w tym, roku jest poświęcony Krzysztofowi Komedzie.

Z okazji Roku Krzysztofa Komedy Nostalgia sięga po kompozycje legendy polskiego jazzu i przekazuje je młodym przedstawicielom dzisiejszej awangardy. Pierwszego dnia festiwalu usłyszeliśmy więc wspomnieniowo utwory Gii Kanczelego w koncercie Marcina Murawskiego i gruzińskiej pianistki Nino Jvanii – koncert Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian.

Kolejnym punktem programu była już muzyka Krzysztofa Komedy w wykonaniu Aresa Chadzinikolau, poznańskiego pianisty greckiego pochodzenia. Przedpremierowa prezentacja programu Komeda: takty i nietakty bardzo podobała się publiczności zwłaszcza za nowatorskie i niestandardowe podejście do tematu. Ta muzyczna podróż była autorską wizją artysty, który w takty stworzone przez legendarnego jazzmana wplótł reminiscencje własnych doświadczeń i inspiracji. Zrobił to chwilami w sposób może nieco kontrowersyjny – ale zawsze ciekawy i inspirujący.

Po koncertach, w starym budynku Muzeum Narodowego została otwarta wystawa “Permanentne odbicia” Ramana Tratsiuka. Wystawa składa się z kilkudziesięciu luster, na które nadrukowano, wykorzystując technikę serigrafii, przetworzone obrazy fotograficzne. Są to tzw. wizerunki nieuświadomione – odnalezione przez autora pośród zdjęć przedmiotów wystawianych na internetowych serwisach aukcyjnych. W sobotę o godzinie 19.00 będzie się można spotkać z samym Ramanem Tratsiukiem, a spotkanie poprowadzi dr Anna Borowiec.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu chętni mogli obejrzeć w siedzibie Fundacji Malta rejestrację koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Krzysztofa Komedy, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie w 2006 roku. Wstęp wolny.

el fot. Sławek Wąchała

Podziel się: