wtorek, 16 kwietnia, 2024

Festiwal Malta Poznań zaprasza: chodźmy w plener!

Powrót do wydarzeń plenerowych, a wszystko w parku Wieniawskiego i innych klimatycznych miejscach Poznania pod hasłem „Powrót na ziemię / Back to the Ground”. Od 18 do 29 czerwca Poznań tradycyjnie już – i po raz trzydziesty pierwszy – stanie się sceną festiwalu Malta.

Dyrektor Michał Merczyński podczas dzisiejszej konferencji prasowej obiecywał powrót do korzeni.
– będzie kolorowo i nostalgicznie: na Maltę powrócą siedzenie na trawie, piknikowanie, a także żonglerka, pantomima, klaunada i akrobacje. Jak co roku siłą Malty jest różnorodność i konsekwencja. Wyciągamy z worka maltańskiego wszystko, co najlepsze! – mówił.

– Do hasła bym dodał powrót do normalności – uzupełnił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta i gość konferencji prasowej. Wydaje się że pandemia jest w odwrocie, choć tu zachowałbym ostrożność, bo już nie raz jej koniec był ogłaszany. Ale na pewno na ten moment sytuacja jest dobra. Ilość wydarzeń na czerwiec jest imponująca, nie pamiętam takiego czerwca, ale świat kultury i mieszkańcy oczekują tego. I cieszę się, że pod koniec czerwca tym punktem kulminacyjnym będzie Malta oraz jej ponad 200 wydarzeń. Jestem dumny, że mogę w tym uczestniczyć.

W krótkim filmie do udziału w Malcie zapraszał też prezydent Jaśkowiak.
– Każdy tu znajdzie coś dla siebie – obiecywał. A dyrektor Michał Merczyński zapewnia, że to prawda, bo różnorodność tegorocznej oferty jest naprawdę imponująca. A centrum wszystkich wydarzeń będzie w parku Wieniawskiego, na Teatralce, chociaż Maltę będzie widać w całym mieście.

Będą więc gwiazdy: do Poznania przyjedzie „najczęściej nagradzany” i „najambitniejszy” reżyser naszych czasów – Milo Rau, który dziś, online, mówił, jak bardzo cieszy się z przyjazdu do Poznania i jak jest zaszczycony udziałem w tym festiwalu. W programie głośny spektakl “Powtórzenie. Historia/e teatru (I)” o pierwszym w Belgii morderstwie na tle homofobicznym w Auli Artis oraz pokazy rejestracji spektakli, filmów i spotkania w Kinie Pałacowym.

Z kolei Generator Malta zaprasza na sztukę odnoszącą się do ziemi, i to ziemi w każdej postaci: w parku Wieniawskiego wykopana zostanie twierdza, instalacja Oli Korbańskiej i Iwo Borkowicza, która będzie miejscem działań z obszaru sztuki i aktywizmu. Kuratorka Joanna Pańczak pokaże temat ziemi wszechstronnie z artystami i artystkami w Generatorze Malta pod hasłem „Ziemia nieswoja”. Prace nagrodzone w ramach konkursu pokażą: Maria Dutkiewicz i Karolina Wajman, Edka Jarząb i Kolektyw Uskoki, Anna Kędziora, Luca Spano, Karolina Szczypek, Oriol Fuster Cabrera, Paula Kaniewska, make LARMO (Paulina Woźniczka, Weronika Krupa), new visions (Margaret Amaka Ohia-Nowak, Agnieszka Bułacik). Ich finałowe rezydencje zobaczymy w instalacji-twierdzy Oli Korbańskiej i Iwo Borkowicza „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce”. Grupa terenowa młodych razem z Agnieszką Różyńską od maja twórczo realizuje „Kurs Miejskiego Relaksu” w Rodzinnych Ogródkach Działkowych na Winiarach. Efekty ich pracy zobaczymy na wystawie w czerwcu przy muzyce zespołu Tęskno.

Na plenerowej scenie w zielonym miasteczku festiwalowym będzie można zobaczyć wyprodukowane przez Komunę Warszawa spektakle w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, Cezarego Tomaszewskiego, Agnieszki Jakimiak i Anny Smolar oraz spektakl Grzegorza Laszuka w Teatrze Polskim. W programie muzycznym prezentacja trzech europejskich scen z Berlina (Laura Lee & the Jettes, Jennifer Touch), Poznania (Izzy and the Black Trees, Shyness!), Kijowa (Gurt [O], Ofliyan), koncert Karoliny Czarneckiej z dziewczęcym chórem Skowronki oraz występ Meli Koteluk i Kwadrofonik z poezją Baczyńskiego. W programie także premiery poznańskich scen jak Teatr Biuro Podróży, Usta Usta Republika, Teatru Muzycznego i Polskiego Teatru Tańca.

Festiwal będzie także na innych fyrtlach: zamierza odwiedzić Głuszynę i Krzesiny razem artystkami Agnieszką Grodzińską i Magdaleną Starską, gdzie 2 czerwca planuje wielkie Święto fyrtli razem z koncertem Fanfara Awantura, piknikiem, społeczną rzeźbą, spacerami i sąsiedzkimi aktywnościami.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera koncertu Projekt Krynicki Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Alka Nowaka z specjalnym udziałem Orkiestry Sinfonia Varsovia i Bassemem Akiki oraz koncert finałowy Jazz Band Młynarski-Masecki.

Na debaty Forum przy stole wokół hasła „Ruchy oporu”, których punktem wyjścia jest ubiegłoroczna fala światowych protestów, festiwal zaprasza do parku Wieniawskiego.

– Mamy poczucie, że pandemia na nowo wyzwoliła potrzebę wspólnego świętowania i celebrowania bycia razem – podsumował dyrektor Merczyński. – Z wirtualnych przestrzeni ostatnich miesięcy powróćmy zatem na ziemię, odzyskajmy grunt pod nogami.

Wszystkie wydarzenia Malty tradycyjnie są w programie na stronie festiwalu.

Strona głównaKulturaFestiwal Malta Poznań zaprasza: chodźmy w plener!