20. Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu już pobił rekord w sprzedaży biletów, choć sam festiwal potrwa jeszcze kilka dni. – Tylu widzów jeszcze u nas nie było – mówi Mateusz Borys, rzecznik prasowy festiwalu.
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się od 20 lat w ośmiu miastach. Co roku odwiedza go w całej Polsce nawet 100 tysięcy widzów, ale w Poznaniu w tym roku padł rekord sprzedaży biletów, choć na kompleksowe podsumowanie trzeba będzie jeszcze zaczekać, bo festiwal wciąż trwa.
. Na podsumowanie tegorocznej edycji przyjdzie jeszcze czas, ale w Poznaniu mamy powody do zadowolenia, bo już teraz wiemy, że pobiliśmy rekord w sprzedaży biletów.
– Tylu widzów jeszcze u nas nie było – mówi Mateusz Borys, rzecznik prasowy MDAG w Poznaniu. – Cieszy nas to, że nasi widzowie tak tłumnie odwiedzają Kino Muza, która jest poznańskim domem MDAG. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Każde miasto ma prawo do układania swojej siatki filmów i jak widać, nasze propozycje przypadły do gustu poznańskim fanom dokumentów.
19 maja poznamy laureatów Nagrody Wolności przyznawanej podczas MDAG. Jury w składzie wokalistka i kompozytorka – Zuzanna Wrońska, fotograf i dokumentalista – Mariusz Forecki oraz korespondent wojenny – Paweł Pieniążek wybiorą spośród dwunastu nominowanych filmów ten, który ich zdaniem zasługuje na to wyróżnienie i nagrodę w wysokości 3 tysięcy euro.
Kogo wybiorą – dowiemy się podczas gali festiwalu, która odbędzie się 19 maja o 20.45. A po niej widzowie będą mogli obejrzeć film „Jurassic Punk”, którego bohaterem jest Steve Williams, uważany za pioniera animacji komputerowej. Dokument przedstawia jego historię i wydarzenia, które doprowadziły do historycznego przełomu w kinie, czyli powstania cyfrowo stworzonych dinozaurów i ich prezentację w filmie „Park Jurajski”.
Millennium Docs Against Gravity to też okazja do spotkania się z twórcami, bohaterkami i bohaterami festiwalowych filmów. 20 maja o godz.15.00 będzie można zobaczyć obraz „Zła Prasa”, opowiadający o walce dziennikarzy ze Stanów Zjednoczonych o wolność słowa, a po pokazie spotkać się z reżyserem Joe Peelerem i bohaterką Angel Ellis.
Tego samego dnia o godzinie 18.00 po filmie „Białe jaja na ścianach” poświęconego transformacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Amsterdamie, odbędzie się debata z udziałem Aleksandry Pietrzak, kuratorki i asystentki w Muzeum Narodowym w Poznaniu, oraz kulturoznawcy Miłosza Markiewicza.
Millennium Docs Against Gravity potrwa do 21 maja.