Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Fakty, którymi zaskoczą Cię paznokcie

Z pewnością wiesz, że ludzkie paznokcie to twory analogiczne do zwierzęcych pazurów, służące wielu działaniom, które pomagają przetrwać w życiu.

Na co dzień jednak – jeżeli w ogóle o nich myślisz – to raczej o tym, jak efektownie je przyozdobić. A przecież płytki posiadają znacznie więcej funkcji, niż wyłącznie estetyczna, oraz zaskakują wieloma zdumiewającymi faktami. Poznaj niektóre z nich!

1. Główną substancją naturalnie występującą w paznokciach jest keratyna, czyli proste białko, które charakteryzuje się bardzo włóknistą strukturą. Z tego powodu idealnie nadaje się na elementarny materiał budulcowy nie tylko płytek u dłoni, lecz także zrogowaciałego naskórka. W anatomii zwierzęcej tworzy ona również pióra, rogi oraz pazury.

2. Paznokieć to więcej, niż tylko widoczna gołym okiem część na zewnątrz palca. W zagłębieniu skóry znajduje się także korzeń płytki, czyli ten jej fragment, który wykazuje spontaniczną zdolność do wzrostu. Reszta struktury jest martwa.

3. Płytki u stóp są grubsze niż te u dłoni. Nie przekłada się to jednak na prędkość ich regeneracji. Paznokcie rąk wydłużają się szybciej: średnio 0,15 mm na dobę, natomiast u nóg tylko 0,075 mm (dwa razy krócej). Co więcej, płytki u prawej dłoni zwiększają swoje rozmiary prężniej u osób praworęcznych, natomiast u leworęcznych dotyczy to płytek u lewej dłoni – proces ten najbardziej efektywnie dokonuje się między 20. a 30. rokiem życia.

4. Dzięki temu, że palce są zakończone twardymi, rogowymi pancerzykami, które znamy jako paznokcie, opuszki są znacznie bardziej wrażliwe na dotyk, a także nie wyginają się do góry pod naciskiem z zewnątrz. Ten cenny dar ewolucji gwarantuje idealne wyczucie podczas chwytania i trzymania przedmiotów.

5. Chociaż może wydawać się inaczej, płytki są niemal całkowicie przejrzyste. Odcień, który widzimy, nie zależy od ilości naturalnego barwnika – melaniny – w skórze, ale od stopnia ukrwienia tkanki.

6. Paznokcie to jedno z najlepszych luster, na którym dostrzeżesz niepokojące objawy, które mogą świadczyć o słabnącym zdrowiu. Twoją uwagę powinny przykuć wszelkie przebarwienia, rowki, nienaturalne zmatowienia oraz skłonność do rozdwajania. Symptomami jakich chorób mogą być zmiany na płytkach? Należy wspomnień nie tylko o dolegliwościach zewnętrznych, takich jak grzybica lub łuszczyca, lecz także o cukrzycy, marskości wątroby, zaburzeniach pracy tarczycy czy nawet wadach serca.

7. Po śmierci człowieka wraz z nim przestają rosnąć jego paznokcie, natomiast rozpoczynają już w okresie płodowym – dokładnie od 5. miesiąca ciąży.

Czy wiesz, że…

Najlepsze kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji oraz dekorowania dłoni odnajdziesz w drogerii internetowej Makeup.cz – od niedawna obecnej również na rynku czeskim. Powodzenia!

Strona głównaArtykuł SponsorowanyFakty, którymi zaskoczą Cię paznokcie