Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Fajerwerki: jak z nich bezpiecznie korzystać

Są ulubioną sylwestrową rozrywką – i powodują kilkadziesiąt wypadków rocznie. Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

Przede wszystkim trzeba je kupić we właściwym miejscu. To materiał pirotechniczny, więc musi być przechowywany w odpowiednich warunkach, których nie zapewniają uliczne stragany. Ważne jest też, by miały nalepkę z nazwą i adresem producenta, a także instrukcję obsługi w języku polskim. Dlatego lepiej kupować fajerwerki w sklepach z bronią. One dodatkowo zapewnią fachową obsługę, która potrafi doradzić wybór odpowiednich ogni sztucznych. Można też to zrobić na specjalnych stoiskach w marketach, które mają oddelegowaną obsługę. Lepiej nie ryzykować kupna fajerwerków na ulicznych stoiskach, bo nie mamy żadnej gwarancji co do jakości kupionego towaru.

Przy kupnie warto też dokładnie obejrzeć opakowanie, czy nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych, wgnieceń, zadrapań albo czy nie rozpada się w rękach. Z kupna takich fajerwerków również lepiej zrezygnować. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy petardy do puszczania z ręki mają odpowiednie uchwyty do trzymania, a te do puszczania z ziemi – urządzenia do ich zamocowania.

Kolejną ważną rzeczą po kupnie jest wybór odpowiedniego miejsca na puszczanie fajerwerków. Najlepsza będzie otwarta, pusta przestrzeń, gdzie nie ma linii energetycznych ani zabudowań. Lepiej tego nie robić w parku, bo można uszkodzić drzewa lub wywołać pożar. Zdecydowanie nie wolno puszczać fajerwerków z balkonu albo tarasu – zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że odpalona rakieta nieoczekiwanie zmieni tor lotu i wleci prosto w okna sąsiadów.

Przed wypuszczeniem fajerwerków koniecznie trzeba przeczytać i zastosować instrukcję obsługi, a wszyscy puszczający powinni być dorośli i trzeźwi. Gdyby zdarzyło się, że petarda nie wybuchnie – należy odczekać 30 sekund i dopiero wtedy do niej podejść. Opóźniony zapłon fajerwerków jest powodem największej liczby wypadków. Nie należy też odpalać ogni sztucznych nachylając się nad nimi, bo przy przedwczesnym zapłonie można poważnie poparzyć twarz. Należy to robić kucając albo stojąc z boku.

Gdy jednak mimo zachowanych środków ostrożności dojdzie do wypadku, to w przypadku otwartej rany należy jak najszybciej zatamować krew opaską uciskową, a gdyby zapaliła się odzież lub włosy – trzeba ogień jak najszybciej ugasić, na przykład kurtką albo śniegiem. W obu przypadkach trzeba też wezwać pogotowie.

Pamiętajmy też, że jedynymi dniami w roku, kiedy można zgodnie z prawem puszczać fajerwerki, są 31 grudnia i 1 stycznia. W pozostałe dni jest to niezgodne z prawem. Nie wolno też sprzedawać fajerwerków osobom niepełnoletnim – to przestępstwo zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2.

el

Strona głównaPoznańFajerwerki: jak z nich bezpiecznie korzystać