Parlament Europejski fot. R. Biedroń FB

Europarlamentarzyści żądają zastosowania mechanizmu warunkowości

Jeśli do 1 czerwca Komisja Europejska nie udowodni stosowania mechanizmu warunkowości przy wypłatach pieniędzy z budżetu UE – to europarlamentarzyści złożą na nią pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jak informuje Onet.pl, do projektu rezolucji przygotowanej przez europarlamentarzystów dotarła Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM. Rezolucja ma sprawić, że mechanizm “pieniądze za praworządność” zostanie wreszcie zastosowany – i to wcześniej, niżby sobie tego życzyły kraje protestujące przeciwko wprowadzeniu tego mechanizmu, czyli Polska i Węgry. Przypomnijmy, że 11 marca bieżącego roku Polska złożyła skargę do TSUE na niezgodność z traktatami europejskimi rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii.

Tymczasem europarlamentarzyści w projekcie rezolucji ostrzegają Komisję Europejską, by nie przyjmowała wytycznych od rządów, bo zgodnie z traktatami ma być niezależna, a skargi wniesione do TSUE w tej sprawie nie mają mocy zawieszenia wdrożenia mechanizmu i powinien on być stosowany bez czekania na wyrok. Przypomnijmy, że podczas grudniowego szczytu UE Komisja Europejska została zobowiązana do wstrzymania się ze stosowaniem mechanizmu warunkowości do czasu orzeczenia TSUE w tej sprawie.

Rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości jest częścią pakietu unijnego budżetu na lata 2021-2027 liczącego w sumie 1,82 bln euro. Mechanizm ten uzależnia wypłatę unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad rządów prawa. Przeciwko niemu protestowała Polska i Węgry.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze