Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Europa wolna od futer. Zbiórka podpisów w Poznaniu

Z okazji Dnia Bez Futra aktywiści Fundacji Viva! zbierali na ul. Półwiejskiej w Poznaniu podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Fur Free Europe, która chce zakazu hodowli zwierząt na futro i sprzedaży futer.

Dzień Bez Futra obchodzimy 25 listopada, jednak aktywiści już dzień wcześniej zorganizowali akcję zbierania podpisów.
– Pomimo głośnych obietnic i politycznych deklaracji sytuacja zwierząt futerkowych w Polsce nie zmieniła się przez ostatnie lata – mówi Malwina Malinowska z Fundacji Viva!. – Zwierzęta te całe swoje życie spędzają w małych klatkach, na drucianej kratce. Mamy mnóstwo materiałów ukazujących ich cierpienie, nieleczone rany i zachowania świadczące o głębokim stresie. Od wielu lat przeciwko fermom protestują też mieszkańcy wsi zmuszeni do życia w okropnym smrodzie obok takich obiektów. Protestują przyrodnicy, ponieważ norki amerykańskie uciekają z ferm i zagrażają naszej rodzimej faunie. W XXI wieku naprawdę nie ma już miejsca na trzymanie zwierząt tylko po to, aby stały się obszyciem kurtki czy pomponem.

Ponieważ politycy nic nie robią – obywatele Europy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.
– ECI to głos społeczeństwa, który nareszcie może zostać wysłuchany. Jeśli to się uda, miliony zwierząt w całej Unii Europejskiej przestaną cierpieć. Jest o co walczyć – tłumaczy Malinowska.

Inicjatywa Fur Free Europe zakłada zakaz hodowli zwierząt na futro i wprowadzania na rynek produktów pochodzących z futer zwierzęcych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ale ECI to nie jest zwykła petycja.
– Po uzbieraniu miliona ważnych podpisów Komisja Europejska będzie zobligowana do odpowiedzi i podjęcia działania – wyjaśnia Malwina Malinowska. – Europejska Inicjatywa Obywatelska to wyjątkowy i skuteczny sposób, w jaki obywatele UE mogą kształtować własną przyszłość. Ważne jest jednak, aby przy podpisywaniu inicjatywy podać prawidłowy PESEL – tylko i wyłącznie wtedy nasz podpis będzie ważny.

Aktywiści fundacji przypominają, że każdego roku tylko w Polsce w brutalny sposób zabija się na futro 6 milionów zwierząt, a w całej Unii Europejskiej – do 32 milionów.
“Zdecydowana większość z produkowanych w UE futer jest eksportowana na wschód, a u nas zostają śmieci, smród, muchy, skażone powietrze, woda i gleba” – podsumowują aktywiści. – “Unia Europejska, chcąc dbać o dobrostan zwierząt, nie może dalej zezwalać na to okrucieństwo. Dlatego też liczymy, że jako Europejczycy zjednoczymy się na tyle, aby dać organom UE jasny przekaz: obywatele Unii Europejskiej nie chcą już u siebie ferm futrzarskich”.

Strona głównaPoznańEuropa wolna od futer. Zbiórka podpisów w Poznaniu