Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ethno Port Poznań 2023. Kogo zobaczymy na scenie?

Czternaście koncertów, w tym dwie premiery: chóru Skovoroda i Common Routes, a także jedno nowe miejsce koncertowe. CK Zamek zaprasza na Ethno Port . Portal Tenpoznan.pl jest patronem medialnym festiwalu. 

Nowa przestrzeń

To szesnasta już edycja festiwalu muzyki świata, bo tak chyba najbardziej precyzyjnie można określić Ethno Port. W tym roku na widzów czeka aż 14 koncertów, w tym trzy odbędą się na scenie w parku Adama Mickiewicza – to właśnie ta nowa przestrzeń zaanektowana na potrzeby festiwalowe.

Powodem jest nie tylko fakt, że zamkowy dziedziniec, na którym zawsze odbywały się te największe koncerty, jest obecnie w remoncie. Nawet gdyby nie był – to po co rozkładać trawę na kamiennych płytach, skoro tuż obok jest naturalny trawiasty dywan, w dodatku malowniczo umieszczony wokół fontanny i z mnóstwem miejsca do tańczenia?

Inna rzeczywistość – inny program

I będzie nieco inna niż poprzednie – nie tylko dlatego, że sam festiwal się rozwija i zmienia, tak jak zmieniają się oczekiwania widzów. Także dlatego, że żyjemy już w zupełnie innej rzeczywistości.

– Tegoroczny Ethno Port od tych sprzed lat odróżnia przede wszystkim rzeczywistość, w jakiej żyjemy – mówili zgodnie organizatorzy Ethno Portu, czyli Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP, Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK ZAMEK, Bożena Szota, kierowniczka Działu Programów Muzycznych i Performatywnych Zamku oraz Andrzej Maszewski, producent i organizator festiwalu. – W pierwszych latach fascynacja bogactwem kultur i potrzeba ich poznawania wydawały się być naturalnymi postawami w otwartym, zbudowanym na humanistycznych wartościach świecie. Naiwnie żyliśmy w przekonaniu, że rasizm, ksenofobia, nacjonalizm i faszyzm są w odwrocie i nie zagrażają naszemu, coraz piękniejszemu i kolorowemu życiu. Dowodem na to, jak bardzo się myliliśmy, jest tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna – najbardziej straszny i spektakularny efekt podsycanej konsekwentnie nienawiści do drugiego człowieka.

Skovoroda i Common Routes

Dlatego jedną z premier tegorocznego Ethno Portu będzie koncert polsko-ukraińskiego, młodzieżowego chóru Skovoroda – jego patronem jest najsłynniejszy ukraiński poeta i filozof, Hryhorij Skovoroda, jak wyjaśnił Volodymyr Andrushchak, dyrygent, piosenkarz i aktor wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła. To właśnie występ tego chóru rozpocznie festiwal 23 czerwca o godzinie 17.00 w Sali Wielkiej CK Zamek.
Próby cały czas trwają, jak zapewnił Andrushchak, a nie jest to łatwe zadanie, bo wszyscy członkowie chóru, łącznie z dyrygentem, mają pracę lub są studentami i nie mają zbyt wiele czasu na próby.
– Gdy przyjeżdżam tu na tydzień, to próby mamy codziennie, po trzy i więcej godzin – opowiadał dyrygent.
Warto dodać, że muzykę do utworów, które wykona chór, skomponował sam Maciej Rychły, doskonale znany festiwalowej publiczności współzałożyciel Kwartetu Jorgi, znany twórca muzyki filmowej i niepowtarzalny konferansjer Ethno Portu.

Z kolei druga premiera to premiera bardzo międzynarodowa: Common Routes to projekt zainicjowany przez francuskie wydawnictwo Accords Croisés wraz z Le 360 Paris Music Factory. Ma wspierać rozwój i mobilność artystów europejskich ze szczególnym uwzględnieniem migrantek i migrantów. Trzonem Common Routes jest trio Olivier Kikteff, Antoine Girard i Aïda Nosrat, a podczas ethnoportowego koncertu usłyszymy dodatkowo Malwinę Paszek z Poznania i Nasta Niakrasawą z Białorusi.

Od Afryki po Kurdystan

W programie koncertów warto zwrócić uwagę na niezwykłą polifoniczną muzykę Pigmejów z plemienia Aka, mieszkańców lasów deszczowych w Kongo Brazaville – nie tylko ze względu na walory muzyczne, ale też dlatego, że przez całe wieki Pigmeje byli dyskryminowani, nie traktowani jak ludzie – to kolejny koncert, który przypomni, że choć wojna jest za naszą granicą, to ksenofobia i nietolerancja zdarzają się na całym świecie. Kolejnym przykładem walki o swoją tożsamość są Kurdowie, których kraju nie ma na mapie – na Ethno Porcie wystąpi kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Filiztek z zespołem (Turcja/Francja).

Warto wybrać się na koncerty południowokoreańskich zespołów łączących jazz z tradycją: Sinnoi oraz Cellogayageum i koncert rodzinnej grupy Zene'T Panon z wyspy Reunion. Włochy będzie reprezentować Maria Mazotta Trio Włochy, a Grecję Stelios Petrakis Quartet, któ©ego muzyka, choć czerpiąca garściami z greckiej tradycji, zawiera wiele elementów typowych dla Bliskiego Wschodu. Z Holandii przyjedzie afrokaraibska grupa Conjunto Papa Upa, z Węgier zespół pankowo-folkowy Bohemian Betyars, a z Ukrainy US Orchestra i Balaklava Blues, grające energetyczna muzykę do tańca. Polskę będzie reprezentował zespół Kosy, cztery kobiece głosy w pieśniach z Dolnego Śląska.

Warsztaty, spotkania i kiermasz

Poza koncertami będą także warsztaty prowadzone przez gości festiwalu, propozycje dla najmłodszych, filmy i spotkania dyskusyjne poświęcone ważnym problemom społecznym – wspólnie ze stowarzyszeniem Lepszy Świat powstał też projekt “Promigracyjne Sojusze”. Będzie oczywiście też kiermasz z rękodziełem, wystawa portretów ukraińskich kobiet uciekających przed wojną, które rozpoczęły nowe życie w Poznaniu.

– Obiecujemy dołożyć wszelkich starań, aby trzy czerwcowe dni stały się enklawą normalności i pogody ducha, otwartości i przyjacielskiej atmosfery – podsumowali organizatorzy podczas konferencji prasowej. – Aby przyniosły nam wszystkim nadzieję, że lepszy świat jest możliwy, a w tym, w którym żyjemy dziś, mamy siebie nawzajem.

Program Ethno Port Poznań 2023:

23.06. piątek

g. 17 CHÓR SKOVORODA – premiera (polsko-ukraiński chór młodzieżowy oraz Volodymyr Andruschak, Vsevolod Sadovyj, Maciej Rychły i in.) – Sala Wielka
g. 18.30 RUSAN FILIZTEK Trio (Turcja/Francja) – Dziedziniec Zamkowy
g. 20 BOHEMIAN BETYARS Węgry (Sounds of Europe) – Park A. Mickiewicza
g. 22.30 NDIMA Kongo – Dziedziniec Zamkowy

24.06 sobota

16.00 CELLOGAYAGEUM Rep.Korei (KAMS) – Sala Wielka
17.00 SINNOI Rep.Korei (KAMS) – Sala Wielka
18.30 ZENE'T PANON Reunion – Dziedziniec Zamkowy
20.00 CONJUNTO PAPA UPA Holandia (Sounds of Europe) – Park im. A.Mickiewicza
22.30 STELIOS PETRAKIS QUARTET (Grecja) – Dziedziniec Zamkowy

25.06 niedziela

15.00 US Orchestra (Ukraina) – Park im. A. Mickiewicza
17.00 COMMON ROUTES (Kreatywna EU) Iran/Francja/Białoruś/Polska – premiera – Sala Wielka
18.30 KOSY (Polska) – Dziedziniec Zamkowy
20.00 BALAKLAVA BLUES Ukraina/Kanada – Park im. A. Mickiewicza
22.00 MARIA MAZZOTTA Trio Włochy (Sounds of Europe) – Dziedziniec Zamkowy

Strona głównaKulturaEthno Port Poznań 2023. Kogo zobaczymy na scenie?