Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Era Jazzu: Stanley Jordan Poznań Jazz Project

Amerykański wirtuoz gitary przyjechał do Polski na jeden koncert, który odbył się w Poznaniu w ramach Festiwalu Ery Jazzu. Stanley Jordan do realizacji swoich marzeń zaprosił do współpracy Poznań Jazz Philharmonic Orchestra.

Repertuar koncertu objął najpopularniejsze interpretacje ze słynnym albumów gitarzysty, ale także kompozycje poznańskich muzyków. Słuchacze jedynego w Polsce koncertu usłyszeli nie tylko standardy jazzu, ale także kompozycje Mozarta, Bartoka oraz hity The Beatles i Led Zeppelin.

Przed koncertem Dionizy Piątkowski mówił tak: „Koncert ten jest także dla mnie ważnym artystycznym wyzwaniem – z jednej strony powracam do słynnego projektu sprzed lat, gdy z Orkiestrą Kameralną Amadeus – Agnieszki Duczmal zagrał gitarzysta Al Di Meola, z drugiej strony, koncert Stanley'a jest, poprzez udział Jazz Philharmonic Orchestra, jednak pomysłem jazzowym. To także jeden z tych wielu, niepowtarzalnych projektów Ery Jazzu, jakie realizujemy od lat. Zdarzają się tylko raz, a przez to, że nie są typowymi, estradowymi produkcjami cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Prace nad tym specjalnym koncertem trwały ponad trzy lata: namawiałem Stanley'a Jordana do takiego, także dla niego, nowatorskiego, pomysłu. Repertuar koncertu to najpopularniejsze interpretacje ze słynnym albumów gitarzysty, ale także kompozycje poznańskich muzyków. Słuchacze jedynego w Polsce koncertu usłyszą nie tylko standardy jazzu, ale także inne znakomite kompozycje. Czeka nas niezwykłe wydarzenie koncertowe, które oczywiście zarejestrujemy i wydamy na płycie”.

„Stanley Jordan cieszy się ogromnym uznaniem i sporą popularnością konsekwentnie ukazuje swą muzyczną osobowość, pełną otwartości na każdą ze stylistyk, niezwykłą artystyczną wyobraźnię, kreatywną wszechstronność i niekwestionowany indywidualizm – rekomenduje artystę Dionizy Piątkowski – Czy to ogrywając klasyczne arcydzieła W.A.Mozarta, czy poszukując nowych skojarzeń poprzez pop-rockowe hity, jazzowe standardy i ultranowoczesne pomysły improwizacyjne. Stanley Jordan jest jedyny i niepowtarzalny (solo lub z zespołem) zabierając słuchaczy w przepiękną, muzyczną podróż. Taki będzie także z kilkunastoosobową Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, która wcześniej realizowała koncerty z legendarnym skrzypkiem Jean-Luc Ponty'm, Leszkiem Możdżerem, Rosalie i Dagadaną. Poznańscy muzycy perfekcyjnie wykonują swoje zadania: big bandowe brzmienie sekcji saksofonów oraz solowe improwizacje, ciekawe powiązanie kameralistyki, „swingujące improwizacje” oraz popisy solistów – to najważniejsze atuty Poznań Jazz Philharmonic Orchestra i koncertu z genialnym gitarzystą”.

Wszystkie miejsca w Auli UAM były zajęte, a publiczność przyjęła występ z ogromnym entuzjazmem. Poznań Jazz Philharmonic Orchestra to młodzi muzycy z pięknym dorobkiem: Jarosław Wachowiak – saksofon sopranowy, altowy i klarnet, Kuba Marciniak – saksofon tenorowy, flet i klarnet, Tomasz Licak – saksofon tenorowy i klarnet basowy, Kacper Smoliński – harmonijka, Tomasz Orłowski – trąbka i flugelhorn, Bartek Łupiński – puzon. Tomasz Citak – skrzypce, Aleksandra Osowska – Machaj – skrzypce,  Michał Kot – altówka, Anna Papierz – wiolonczela, Mikołaj Gruszecki – fortepian, Damian Kostka – kontrabas i gitara basowa, Mateusz Brzostowski – perkusja i oczywiście Piotr Scholz – gitara, dyrygowanie i aranżacje.

W trakcie uroczystego koncertu, po intro nastąpił czas zapowiedzi i przedstawienia muzyków. Również wtedy na wniosek Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu, Dionizy Piątkowski otrzymał 9.11.2019 r. z rąk Włodzimierza Mazurkiewicza, Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Oznakę Honorową ” Za zasługi dla województwa wielkopolskiego “.

Strona głównaPoznańEra Jazzu: Stanley Jordan Poznań Jazz Project