Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Enea Spring Break Showcase Festival

Szósta edycja największego polskiego festiwalu showcase'owego Enea Spring Break Showcase Festival & Conference rozpocznie się 25 kwietnia.

Jak co roku w kilkunastu miejscach koncertowych Poznania w dniach 25-27 kwietnia wystąpi ponad setka wykonawców, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych oraz warsztatów.

Zagrają między innymi: Daria Zawiałow, The Dumplings, Mela Koteluk, Afromental, Lao Che, Novika, Sokół, Voo Voo, Marysia Starosta, Przybył, Lazy Jack And The Spinning Jenny, Kasia Lins, Adam Repucha, Resina, The Cool Quest, Michał Przerwa-Tetmajer, Walking On Cars, Sidney Polak, Pejzaż, Sebastian Zawadzki, Arek Kłusowski, Evorevo, RusT, Warszawskie Combo Taneczne, Normal Echo, Olga Polikowska, Kaśka Sochacka, Orkiestra Prowincjonalna, Zabelov Group, Golden Parazyth, Rebeka, Misia Furtak, Daniel Drumz & Mr Krime, Miro Kępiński, Samuel Baron, Smutne Piosenki, Szymon Komasa, Terrific Sunday, The Saturday Tea, Jerz Igor i inni.

Największa scena festiwalu zlokalizowana będzie, podobnie jak w trzech ostatnich latach, na placu Wolności. Udział w koncertach na Enea Stage będzie gwarantowany dla każdego, kto kupi karnet. W innych miejscach decydować będzie pojemność. Cena karnetów: 105 zł (przedsprzedaż) / 125 zł (w trakcie imprezy).

W tym roku po raz pierwszy Enea Spring Break zagra także w niedzielę. 28 kwietnia na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim Estrada Poznańska przygotuje piknik dla rodzin i wszystkich spragnionych relaksu na świeżym powietrzu. W programie koncerty, animacje dla dzieci i strefa relaksu. Na miejscu będzie można skorzystać również z punktów gastronomicznych. Wstęp wolny.

Harmonogram:
13:30 – start
14:00 – Żywa Akademia Pana Kleksa
16:00 – Jerz Igor
13:30 – 16:30 Animacje muzyczne dla dzieci prowadzone przez Ambientówkę
17:00 – zakończenie

Jerz Igor to Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz – muzyczny duet znany z niezliczonej liczby zespołów. Wymienimy tylko te na literę P: Paula i Karol, Profesjonalizm, Pink Freud czy Polonezy Marcina Maseckiego. O swoim projekcie mówią tak: “naszym marzeniem było nagranie płyty dla dzieci, która traktowałaby małych odbiorców poważnie, brzmiącej bogato, nagranej wyłącznie na prawdziwych instrumentach. Takiej, której z radością słuchalibyśmy razem z dziećmi”.

Żywa Akademia Pana Kleksa to projekt, który powstał z myślą nie tylko dla najmłodszych, ale jako przedsięwzięcie integrujące całe pokolenia. Inicjatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, która wraz z jarocińskim muzykiem i nauczycielem Tomaszem Jankowskim, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Jarocin przygotowała ten projekt w ramach Jarocin Festiwal 2018. Występ młodych lokalnych artystów wraz z tuzami polskiej sceny takimi jak Marek Piekarczyk, Grzegorz Kupczyk czy dowodzonym przez Piotra Banacha zespołem BAiKA, przyciągnął prawdziwe tumy widzów i był jednym z najlepiej przyjętych koncertów podczas całego festiwalu.
Żywa Akademia Pana Kleksa to interaktywne widowisko, którego podstawą jest muzyka. Wybrane piosenki z wszystkich trzech filmowych adaptacji przygód Ambrożego Kleksa bawią, uczą, wzruszają, ale przede inspirują.

Ambientówka to zespół ludzi z głowami pełnymi pomysłów, zgromadzonym doświadczeniem, chęcią do tworzenia i działania. Tworzymy projekty edukacyjne i artystyczne dopasowane do potrzeb różnych grup min: dzieci, rodzin, młodzieży, kobiet, seniorów. Każde wydarzenie oparte jest na autorskim scenariuszu dopasowanym do wybranej grupy, jej zainteresowań i potrzeb. Stawiają na wyobraźnię, twórczy rozwój, zabawę, pomysłowość, recykling i współpracę.

Trwająca trzy dni impreza ma służyć prezentacji młodych, w tym także wielkopolskich, zespołów zarówno publiczności, jak i wpływowym osobom ze środowiska muzycznego. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku, między 24 a 26 kwietnia. Centrum konferencyjnym i festiwalowym imprezy było Centrum Kultury Zamek, w którym odbywały się także występy zaproszonych artystów. Inne miejsca koncertowe stanowiły kluby: Blue Note, Scena Pod Minogą, Meskalina, Dragon oraz Kawiarnia Nocna Kisielice.

Kolejna edycja trwała od 23 do 25 kwietnia 2015. Na poznańskim showcase wystąpiło ponad stu wykonawców. Wśród nich znaleźli się m.in. zwycięzcy plebiscytu BBC Sound of 2015 – trio Years & Years, Mela Koteluk, której „Migracje” wciąż znajdują się w zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt w kraju, Ten Typ Mes, który na festiwalu wystąpił po raz pierwszy z live bandem czy Skubas, który promował najnowszy album – „Brzask”. Koncerty 104 artystów odbyły się w 13 klubach.

Trzecia edycja odbyła między 21 a 23 kwietnia 2016. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Brodka, która w Poznaniu po raz pierwszy wystąpiła z materiałem z nowej, długo wyczekiwanej płyty oraz Taco Hemingway – niekwestionowana gwiazda polskiej sceny hip-hopowej. W 2016 roku sponsorem tytularnym imprezy została Enea, dzięki czemu festiwal zyskał dodatkową energię.

Czwarta edycja Enea Spring Break odbyła się między 20 a 22 kwietnia 2017 roku, a piąta w terminie 19-21 kwietnia 2018 roku. Szósta edycja odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2019 roku. Szczegóły na stronie festiwalu. 

Mat. pras., el

Strona głównaKulturaEnea Spring Break Showcase Festival