Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Ekologiczny plac zabaw z odzysku powstał w Poznaniu. Dzieci były zachwycone!

Ławki, do których surowcem była… stara odzież i folia, ogrodzenie ze starych opon i wiele innych zabawek wykonanych z odpadów. Taki właśnie plac zabaw powstał przy ul. Meteorytowej 1. W Dniu Dziecka przetestowali go najmłodsi poznaniacy. To pierwszy taki plac w Polsce.

Wyjątkowy plac wraz ze ścieżką edukacyjno-informacyjną znajdują się na zrekultywowanej kwaterze składowania odpadów przy ul. Meteorytowej 1. To najbardziej odpowiednie miejsce, bo właśnie tutaj plac będzie służyć nie tylko do zabawy, ale też do nauki o odpadach – wszystkie urządzenia, które się na nim znajdują, właśnie z nich powstały.

– Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Dziecka! – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Zobaczcie, ile rzeczy można zrobić z odpadów. Bardzo wiele elementów, jakie tu widzicie, to rzeczy, które były kiedyś śmieciami. Ale już nie są – zmieniły się w huśtawki i inne urządzenia do zabawy. Obok jest też świetna ścieżka edukacyjna, dzięki której dowiecie się, jak segregować i przetwarzać odpady. Dzięki temu na składowiskach będzie ich mniej, co jest korzystne dla środowiska. Życzę wam świetnej zabawy!

Jakie odpady przydały się na placu zabaw? Na przykład stare opony, których użyto również do ogrodzenia ścieżki edukacyjnej. Ławki, które stoją przy placu zabaw, wykonano z przetworzonej folii oraz odzieży, a w instalacji muzycznej “ZZO Band” zostały wykorzystane stare pudełka, cymbałki i tamburyna.

Na plac zabaw prowadzi ścieżka edukacyjna, z której można się tego wszystkiego dowiedzieć, a także poznać historię składowiska odpadów i samego Moraska, łącznie z upadkiem meteorytu… Przy ścieżce stoją także domki dla ptaków i hoteliki dla owadów zapylających.

Jak podkreśla Zarząd Zagospodarowania Odpadów, chociaż plac zabaw znajduje się na terenie dawnego składowiska, to jest całkowicie bezpieczny. Zanim teren przeznaczono na ten cel, przeszedł dokładne badania geotechniczne i sanitarne, które potwierdziły, że mogą się tam bawić dzieci. Podobnie postąpiono ze wszystkimi odpadami, z których wykonano urządzenia znajdujące się na placu. One również posiadają niezbędne certyfikaty.

Z nowego placu zabaw będą mogły korzystać grupy zorganizowane, w ramach lekcji o środowisku lub wycieczek szkolnych.

Strona głównaLifestyleEkologiczny plac zabaw z odzysku powstał w Poznaniu. Dzieci były zachwycone!