Dziekanowice: Pokazali bitwę sprzed stu lat!

Obóz ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich - historie z września 1920 roku fot. Sławek Wąchała
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprezentowało kilka epizodów wojennych sprzed 100 lat w plenerach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.. „Zrobiliśmy historyczny hałas! – mówią z dumą twórcy inscenizacji.

Inscenizacja miała miejsce 20 września i była przygotowana z ogromną starannością. Chodziło o maksymalną wierność historyczną, dlatego wszystko, co działo się w Dziekanowicach, było oparte na relacjach, wspomnieniach, opisach i dokumentach, jakie powstały po tych wydarzeniach.

100 lat temu, we wrześniu 1920 roku wciąż toczyły się zacięte walk z Armią Czerwoną. Odepchnięto co prawda nawałę bolszewicką spod wrót Warszawy – jednak koniec wojny wciąż był daleki i walki trwały nadal.

Ogromny udział w zwycięstwie w sierpniu 1920 roku mieli żołnierze z Wielkopolski. Na ich barkach spoczywał również ciężar walk pościgowych za uchodzącym, ale również i krzepnącym z wolna przeciwnikiem. W połowie września 1920 roku doszło do ciężkich walk w rejonie Kobrynia, w które szczególnie mocno uwikłana została 14. Dywizja Piechoty Wielkopolskiej generała Daniela Konarzewskiego. Te kilkudniowe walki kosztowały pułki wielkopolskie wielu poległych i rannych.

I to właśnie epizody tamtych walk zostały zaprezentowane podczas inscenizacji 20 września. Ich przebieg został oparty na wspomnieniach, relacjach świadków czy artykułach prasowych, które już wtedy pojawiały się w wielkopolskiej prasie.

Efekt był niesamowity. Widzowie mieli uczucie, jakby rzeczywiście przenieśli się w czasie i oglądali prawdziwą bitwę, a otoczenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego tylko potęgowało to wrażenie. To była żywa lekcja historii, która naprawdę wszystkim obecnym zapadła w pamięć. I nawet jeśli za kilka lat będą mieli wątpliwości, która to dywizja walczyła z bolszewikami pod Kobryniem, to na pewno zapamiętają męstwo wielkopolskich żołnierzy, którzy walczyli w obronie ojczyzny.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: