Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Dwanaście nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych w Wielkopolsce. “Stopniowo zwiększamy liczbę poradni”

Wielkopolski oddział NFZ rozstrzygnął konkurs na nowe poradnie psychologiczno-terapeutyczne w naszym województwie – i od 24 sierpnia będzie ich już o 12 więcej, czyli razem 37. Docelowo w regionie ma ich być ponad 50.

W założeniu poradnie mają zapewnić opiekę możliwie blisko miejsca zamieszkania, dlatego konkursy są ogłaszane na obszar danego powiatu, a w przypadku powiatu poznańskiego – grupy gmin. Od 24 sierpnia do działających już 25 poradni dołączy kolejnych 12.

– Od momentu kontraktowania pierwszych poradni psychologiczno-terapeutycznych w Wielkopolsce, zależało nam na tym, żeby były one równomiernie rozłożone na terenie województwa, tak, by możliwie jak najbardziej ułatwić dostęp do nich dla najmłodszych pacjentów – odkreśla Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Nadal widzimy taką potrzebę, dlatego stopniowo zwiększamy liczbę poradni, a docelowo chcemy, żeby było ich w naszym województwie ponad 50. Regularnie ogłaszamy konkursy na nowe poradnie, właśnie trwa kolejny, bo niestety po ostatnim nie udało nam się zawrzeć tylu umów, ile planowaliśmy. Nie zawsze oferty składane przez świadczeniodawców spełniają wymagane standardy. To od przygotowania samych podmiotów i od rzetelności złożonych ofert zależy, ilu realizatorów uda nam się wyłonić i z ilu takich miejsc będą mogli korzystać pacjenci.

Część nowych poradni zawdzięczamy funduszom unijnym – to podmioty, które dotychczas funkcjonowały jako Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego współfinansowane właśnie z funduszy unijnych, będących w dyspozycji marszałka województwa wielkopolskiego. Teraz część z nich złożyła oferty w ostatnim konkursie NFZ.

Poradnie psychologiczno-terapeutyczne, w których pracują psychologowie i terapeuci, to pierwszy z trzech poziomów obowiązującego od kwietnia 2020 roku modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Obsada poradni to minimum czterech specjalistów, ale nie ma wśród nich psychiatry, ponieważ te poradnie są przewidziane na drugim poziomie opieki. tam trafiają ci pacjenci do 18. roku życia, dla których pomoc na pierwszym poziomie okazała się niewystarczająca. Tutaj też działają oddziały dziennego pobytu. Trzeci poziom to stacjonarna opieka szpitalna.

Nowy model ma zapewnić skuteczniejszą pomoc młodym pacjentom i zapobiegać zbyt szybkiemu trafianiu dzieci na oddziały szpitalne, bo – jak uważa NFZ – nie zawsze jest to niezbędne na wczesnym etapie leczenia.

Gdzie będą działać nowe poradnie?

W Koninie: ul. Wojska Polskiego 33B, Centrum Medyczne Multimed Tadeusz Jucyk Sp. z o.o. oraz ul. Chopina 23A, Poradnie Specjalistyczne “Medica”. W Poznaniu: ul. Bystra 7, Poradnia Specjalistyczna IPSIS oraz ul. Woźna 14, Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o.

, ul. Tylna 14 – Poradnia Zdrowia Psychicznego Dorośli Młodzież Dzieci Teresa Dobiała
, ul. Ludwika Rydygiera 23 – Centermed Sp. z o.o.
Plewiska, ul. Grunwaldzka 571 – Centermed Poznań Sp. z o.o.
, ul. 1 Maja 12A – Mednovation Sp. z o.o.
Komorniki, ul. Korczaka 2 – Mednovation Sp. z o.o.

Trzcianka, ul. Adama Mickiewicza 1A – Centrum Radzenia Sobie Ciszum
, ul. Adama Mickiewicza 7 – Centrum Radzenia Sobie Ciszum
, ul. Wrocławska 178 – NZOZ Ośrodek Profilaktyki, Diagnozy i Terapii Zdrowia Psychicznego Małgorzata Prystupa

Strona głównaWielkopolskaDwanaście nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych w Wielkopolsce. "Stopniowo zwiększamy liczbę poradni"