sobota, 9 grudnia, 2023

Duży remont na Jeżycach. Będą zmiany w organizacji ruchu!

Nowa nawierzchnia jezdni i chodników, nowe drzewa i zieleń niska oraz zmieniona organizacja ruchu. 26 września na Jeżycach zacznie się kompleksowy remont ulicy Słowackiego na odcinku od Kraszewskiego do Wawrzyniaka. A co istotne, część zmian zaprojektowali uczniowie tamtejszej szkoły.

Prace rozpoczną się 26 września, ale na ulicy już jest tymczasowe oznakowanie drogowe, które będzie obowiązywało podczas remontu. Prace zostały podzielone na dwa etapy ze względu na kompleksowy charakter remontu.

“W pierwszym remontowany będzie odcinek od ulicy Kraszewskiego do wysokości nr 47 (w rejonie wejścia do szkoły podstawowej)” – informuje Zarząd Dróg Miejskich. – “Na czas robót będzie on zamknięty dla ruchu. Możliwy będzie dojazd do nieruchomości, ale parkowanie będzie mogło odbywać się tylko na posesjach, przy ulicy obowiązywać będzie zakaz parkowania. Na fragmencie od ul. Wawrzyniaka do wysokości szkoły obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy, bez możliwości zaparkowania pojazdu. Objazd wytyczono ulicami Kraszewskiego, Jackowskiego, Wawrzyniaka. W drugim etapie wyłączony z ruchu zostanie odcinek od ulicy Wawrzyniaka do nowo wybudowanego placu przed szkołą”.

Przygotowania do tego remontu rozpoczęły się przed dwoma laty, a były prowadzone z udziałem Rady Osiedla Jeżyce oraz… uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 36 im. mjr. Henryka Sucharskiego. To osiedlowi radni wpadli na pomysł, by uczniowie narysowali to, czego sobie życzą na ulicy, a później, na podstawie uczniowskich prac profesjonaliści przygotowali szczegółowe projekty zmian.

Efektem tej nietypowej współpracy będą nowe chodniki, wyremontowana jezdnia, co od razu zakładał ZDM – ale także więcej zieleni, kolorowe grafiki, miejskie meble i elementy spowalniające ruch samochodowy, bo tego życzyli sobie uczniowie. Dlatego przed budynkiem szkoły z kostki klinkierowej zdemontowanej z placu Kolegiackiego zostanie zbudowany wyniesiony plac, który właśnie ma spowolnić ruch. A drewniane meble miejskie zostały zbudowane w ramach organizowanych siłami Stowarzyszenia Architektów Polskich – międzynarodowych warsztatów Mood for Wood.

ZDM przygotował także zmiany w parkowaniu: samochody zostaną usunięte z chodników, zamiast tego będą parkować równolegle po obu stronach jezdni. Na dawnych miejscach parkingowych zostanie natomiast posadzona nowa roślinność: 12 klonów oraz zieleń niska, m.in. kwitnące krzewy róż, byliny, ozdobne trawy i rośliny cebulowe.

Remont będzie kosztował 3,1 mln zł i jest finansowany m.in. z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania oraz poprawki budżetowej zgłoszonej przez miejskiego radnego Łukasza Mikułę. Koszt remontu to 3,1 miliona złotych. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na koniec listopada, a wykonanie grafik – na wiosnę przyszłego roku.

Źródło: UMP
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoDuży remont na Jeżycach. Będą zmiany w organizacji ruchu!