Drugi dzień Ethno Port Poznań: Szamańscy Koreańczycy, magiczni Grecy i mnóstwo słońca z wyspy Reunion (ZDJĘCIA)

Ethno Port Poznań 2023 fot. S. Wąchała

Niezwykła muzyka z Korei Południowej, energetyczni i radośni mieszkańcy wyspy Reunion, Conjunto Papa Upa, twórczo wykorzystujący wenezuelskie rymy i współczesne instrumentarium i na zakończenie – cudowni wirtuozi z Krety. Minął kolejny dzień festiwalu Ethno Port Poznań.

Zaczęło się od eleganckiej, wysmakowanej, kameralnej muzyki w wykonaniu zespołu Cellogayageum z Korei Południowej. Tylko dwa instrumenty: gayageum, czyli koreańska cytra, oraz wiolonczela – i całe bogatwo brzmień, przenoszących odbiorcę do doskonałego świata perfekcyjnie dopracowanych dźwięków. Choć muzyka koreańska, poza k-popem, nie jest łatwa w odbiorze, to w przypadku Cellogayageum czystość linii i uniwersalność przekazu sprawiały, że słuchało się ich z prawdziwą rozkoszą.

Zupełnie inny rodzaj wrażeń zapewnił zespół Sinnoi – ich muzyce daleko było do klasycznej harmonii i niezmąconej doskonałości Cellogayageum i nic dziwnego, bo ich muzyka ma swoje źródło w szamańskich, często mrocznych, tradycjach Korei. Niepokojąca, emocjonalna i mistyczna przenosi słuchacza do innego świata, w którym nowoczesne instrumentarium tylko podkreśla odwieczny i magiczny charakter tej szamńskiej muzyki. No i szczególnie zachwycała wokalistka zespołu, jej niewiarygodna ekspresja oraz równie niewiarygodny, bogaty głos.

Zène’T Panon, zespół z wyspy Reunion niedaleko Madagaskaru, przeniósł ethnoportowych gości w zupełnie inny klimat. Tuż po przyjeździe zapewniali, że przekażą nam trochę tamtejszego słońca – zapowiedź wypełnili aż z naddatkiem. Ich muzyka, inspirowana tradycyjną muzyką z wyspy, maloya, jest rzeczywiście pełna słońca i ciepła wysp Oceanu Indyjskiego. Wyraźnie słychać też w niej tradycje aferykańskie, zwłaszcza w wielogłosach – a wspaniale zestrojone głosy sprawiają, że słucha się jej z prawdziwą rozkoszą. Można tu usłyszeć także echa tradycyji arabskiej, a nawet indyjskiej – słuchacze w efekcie dostają muzykę niezwykle bogatą i różnorodną, a przy tym niesłychanie radosną. Rzeczywiście tego wieczoru reuniońskie słońce świeciło nad Poznaniem.

Warto podkreślić, że przy całym swoim “rajskim” charakterze nie ma w niej nic z kiczowatości cukierkowej muzyki mórz południowych – za to jest radosna energia, którą w Poznaniu porwali widzów do tańca. Nic dziwnego, że publiczność nie chciała ich wypuścić ze sceny…

Koncert na trawie zespołu Conjunto Papa Upa to kolejny niewiarygodny, energetyczny muzyczny miks, który może się zdarzyć tylko na Ethno Porcie. Utworzył go Wenezuelczyk Alex Figueira, który obecnie mieszka w Holandii i który wykorzystuje niewykle różnorodne tradycje kulturowe przy tworzeniu swojej muzyki. Jest w tym niezwykle kreatywny i niekonwencjonalny, o czym mogli się przekonać widzowie podczas koncertu – latynoskie rytmy wspomagane gitarą elektryczną, afrykańskie tradycje i trąbka, słodka muzyka z Karaibów i elementy rapu – w muzycznym tyglu Conjunto Papa Upa mieściło się wszystko i w dodatku tworzyło spójną, przemyślaną i oryginalną całość. Była to też całość niezwykle energetyczna i bogata, w której instrumenty perkusyjne wspomagane gitarą elektryczną nadaja ton muzyce – i po prostu zmuszają do tańca. Nic dziwnego, że i temu artyście trudno było zejść ze sceny, bo widzowie żądali bisów.

Mistrzowską wisienką na torcie był ostatni koncert tego wieczoru: Stelios Petrakis Quartet. Muzyka zespołu jest mocno osadzona w kreteńskiej tradycji, a więc na środkowoeuropejskie ucho – prawie w ogóle nie-grecka, a przynajmniej nie taka grecka, jaka znamy z wakacji w Grecji kontynentalnej. W muzyce z Krety jest znacznie więcej elementów orientalnych, arabskich, chwilami ma się wrażenie, że i rytm, i styl pochodzą nie z Krety, ale wprost z Maroka. W śpiewie z kolei wyraźnie można było wysłyszeć echa perskiej tradycji wokalnej.

To jednak, co szczególnie zachwyciło podczas tego koncertu, to niewiarygodna wręcz wirtuozeria muzyków grających na tradycyjnych instrumentach lirze i lutniach. Przeplatanie fraz, zabawa stylistyką, fascynujące wędrówki po meandrach motywów muzycznych i doskonałość gry – to wszystko mogło tylko zachwycić i tak właśnie się stało. To był kolejny ethnoportowy zespół, który nie mógł zejść ze sceny – muzykom udało się to po kolejnym bisie, gdy w jednej z lutni pękła struna, a smyczek liry odmówił posłuszeństwa…

25 czerwca to trzeci, ostatni dzień festiwalu Ethno Port. Co będzie się działo dzisiaj?

KIERMASZ FESTIWALOWY
g. 12-22 | park A. Mickiewicza
WARSZTATY RYTMICZNE: ZENE’T PANON (Reunion)
g. 12 | Sala pod Zegarem / bilety: 15 zł / wiek: 14+ / czas trwania: 120’
tłumaczenie na j. polski
ETHNOGIERKI: wypożyczalnia gier
g. 12-16 | park A. Mickiewicza
GARAŻÓWKA POLSKO-SYRYJSKA
od g. 12 | przed wejściem A do CK ZAMEK / wstęp wolny
MAŁE ETHNO: OPOWIEŚCI DRZEW – baśnie
g. 13 | park A. Mickiewicza / bilety: 10 zł (dziecko), wstęp wolny
(opiekun) / wiek: 3+ / czas trwania: 60’
PROMIGRACYJNE SOJUSZE: panel dyskusyjny o sytuacji na polsko-
-białoruskiej granicy oraz obywatelskich działaniach pomocowych
(Stowarzyszenie Egala, Sienos Grupė, Grupa Granica, Fundacja
Ocalenie)
g. 13.15 | Kino Pałacowe / bilety: 10 zł lub karnet
MAŁE ETHNO: „Mury, granice, bariery” – warsztaty z komiksu
prowadzenie: Max Skorwider
g. 14.30 | Sala Prób / bilety: 10 zł / wiek: 12+ / czas trwania: do 120’
tłumaczenie na j. ukraiński
DIY: koszulki festiwalowe
g. 15-19 | szatnia w Holu Wielkim / bezpłatne
PROMIGRACYJNE SOJUSZE: warsztat kulinarny
z Kobietami Wędrownymi
g. 16 | park A. Mickiewicza / wstęp wolny
KONCERTY:
g. 15, park A. Mickiewicza, bilety: 5 zł
koncert: US ORCHESTRA (Ukraina)
g. 17, Sala Wielka, bilety: 30 zł
koncert: Niakrasawa/Paszek/Tobera (Polska/Białoruś)

g. 18.30, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 50 zł
koncert: KOSY (Polska)

g. 20, park A. Mickiewicza, bilety: 5 zł
koncert: BALAKLAVA BLUES (Ukraina / Kanada)

g. 22, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 50 zł
koncert: MARIA MAZZOTTA Trio (Włochy)
Sounds of Europe

FESTIWALOWY AFTER: dj Tadzik g. 23 | Blue Note / wstęp wolny

KLUB FESTIWALOWY (Blue Note, wejście od ul. Kościuszki): pt.-niedz. od g. 23

Podziel się: