Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Domowe finanse w nowym roku. Jak je mądrze planować, żeby zwiększyć stabilność finansową?

Według danych GUS, inflacja w listopadzie 2022 roku wyniosła aż 17,4%. Rosnące raty kredytów oraz ceny benzyny, prądu, gazu, ogrzewania czy żywności sprawiają, że wielu Polaków obawia się o budżet domowy w przyszłym roku. Jak mądrze planować swoje wydatki? Co warto przeanalizować i zmienić, gdzie szukać oszczędności oraz dodatkowych środków? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Wspólnie z nami zadbaj o finanse swojej rodziny.

Planowanie domowego budżetu to wyzwanie

Nie wiesz, jakiej dokładnie sumy potrzebujesz, aby uregulować wszystkie stałe wydatki? Do zakupów podchodzisz raczej z dystansem i nie szacujesz dokładnej listy, która może pomóc w zmniejszeniu wydatków? Sytuacja kryzysowa panująca teraz w nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jest doskonałym momentem, aby całkowicie zmienić swoje podejście do kwestii finansowych. Zarządzanie domowym budżetem nie jest proste, ale właśnie teraz naprawdę warto go opanować. Dzięki temu ustalisz, jakimi sumami regularnie dysponujesz i ile wydajesz. Tylko szczegółowa analiza pomoże Ci również określić dalszy plan działania.

Co ma największy wpływ na płynność domowego budżetu?

Na Twój domowy budżet składają się wszystkie dochody, które do niego trafiają oraz wydatki, które ponosisz. Jego płynność jest uzależniona przede wszystkim od prawidłowego planowania. Gdy nie wiesz, ile pieniędzy co miesiąc potrzebujesz, aby uregulować wszystkie stałe koszty, trudno będzie Ci rozpocząć jakiekolwiek zmiany w finansach. W zarządzaniu pomocne jest konto osobiste z dostępem online, które pozwala na bieżąco analizować wpływy i wydatki, podglądać wykresy oraz statystyki z poszczególnych miesięcy i lat.

Zacznij od weryfikacji produktów bankowych

Planowanie przyszłorocznego budżetu rozpocznij od weryfikacji produktów bankowych, z których korzystasz. Podstawą są konta osobiste domowników, które pozwalają wygodnie zarządzać finansami. Czy posiadasz darmowy rachunek? Możesz bezpłatnie ustawiać przelewy stałe za czynsz, media i telefon? Nie płacisz za korzystanie z karty płatniczej i wypłatę gotówki z bankomatów?

Gdy okaże się, że bank comiesięcznie nalicza Ci całkiem duże sumy, poszukaj lepszych opcji. Darmowe konta internetowe znajdziesz np. w Santander Bank Polska. Przejrzyj ofertę dostępną na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta i wybierz najkorzystniejszy rachunek dla siebie oraz innych domowników. Znajdziesz tutaj nie tylko rachunki standardowe, ale także dziecięce i młodzieżowe czy studenckie. Dobrym pomysłem jest także otworzenie konta oszczędnościowego, na które co miesiąc będziesz przelewać nadwyżki.

Ktoś z Twojej rodziny często wyjeżdża poza Polskę (np. służbowo) lub często robicie zakupy w zagranicznych sklepach internetowych? Dobrym pomysłem będzie założenie walutowego konta w banku, które pozwoli Wam uniknąć niepotrzebnych kosztów przewalutowywania. Poznaj ofertę Santander Banku: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto24-walutowe i wybierz korzystny rachunek dewizowy dostępny w euro, dolarze lub funcie.

Wydatki pod kontrolą

Zacznij od spisania środków, którymi dysponujesz. Weź pod uwagę wszystkie stałe dochody netto uzyskiwane w Twoim domu (wynagrodzenie z umów o pracę, zleceń, dzieł i inne świadczenia.).

Następnie wypisz stałe koszty, których nie da się zrezygnować. Do takich wydatków należą m.in.:

  • raty kredytu mieszkaniowego i innych pożyczek, które aktualnie spłacasz (raty za samochód, sprzęty itp.),
  • czynsz za mieszkanie,
  • opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie, gaz, telefon, TV itp.),
  • koszty dojazdu do pracy i szkoły,
  • ubezpieczenia,
  • opłaty za żłobek i przedszkole oraz zajęcia dodatkowe (gdy masz dzieci),
  • jedzenie i środki czystości.

Na domowy budżet składa się także wiele nieregularnych zakupów i nieprzewidzianych wydatków, które często stają się przyczyną zachwiania jego płynności. Chodzi tutaj m.in. o:

  • przeglądy techniczne i naprawy samochodu
  • malowanie i remonty mieszkania,
  • wizyty u lekarza czy dentysty,
  • zakup leków, kosmetyków, ubrań,
  • różnego typu wyjścia (bilety do kina czy teatru, wizyty w zoo, obiady w restauracji itp.),
  • weekendowe i wakacyjne wyjazdy,
  • wydatki na naukę oraz hobby.

Wiele osób nie kontroluje dokładnie każdej złotówki, dlatego nie panują nad tym, ile miesięcznie mogą swobodnie wydać. Dopiero podliczenie środków, którymi dysponujesz i odjęcie od nich stałych wydatków pozwoli Ci określić, jaka suma pozostaje Ci do dyspozycji na inne cele.

Okazało się, że w Twojej rodzinie nie pozostają żadne środki, które pozwoliłyby budować poduszkę finansową? Postaraj się wyeliminować zbędne zakupy lub zmniejszyć je do minimum. Gdy wydaje Ci się to niemożliwe, powinieneś poszukać dodatkowego źródła dochodu, ponieważ budżet najpewniej nie spina się z powodu zbyt małych wpływów w stosunku do opłat.

Potrzebujesz dodatkowych środków na większą inwestycję?

W nowym roku planujesz większe inwestycje? Wynajmujesz mieszkanie, koszt miesięcznego czynszu znowu wzrósł, a z Twoich wyliczeń wynika, że tyle samo lub nawet mniej wynosiłaby rata kredytu w banku? Gdy posiadasz wystarczający wkład własny, stabilną pracę ze stałymi dochodami i zdolność kredytową, zastanów się nad zakupem nieruchomości.

Rosnące raty kredytów hipotecznych spowodowały panikę i zastój na rynku, ale nie zawsze oznacza to, że musisz rezygnować z własnego M. Zawsze warto indywidualnie rozpatrywać swoją sytuację, skorzystać z usług doradcy kredytowego. Pamiętaj jednak, że właśnie teraz, jak nigdy dotąd, liczy się przede wszystkim zapobiegliwość i zdrowy rozsądek, dlatego dokładnie przeanalizuj oferty dostępne na rynku. Rzeczywista stopa oprocentowania pozwoli Ci wstępnie wybrać banki proponujące najkorzystniejsze opcje. Na całkowity koszt kredytu składa się nie tylko oprocentowanie, ale także prowizje, marże, opłaty za przygotowanie oferty czy ubezpieczenia, dlatego należy bardzo je zweryfikować. Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym? Przejdź na stronę Santander Banku: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-mieszkaniowy oferującego kredyty dopasowane do indywidualnych potrzeb (nawet do 90% wartości nieruchomości, na okres kredytowania do 30 lat).

Twój miesięczny budżet się nie spina? W 2023 roku zrezygnuj z tzw. chwilówek i szybkich pożyczek z ogromnym oprocentowaniem. Bezpieczniejszy będzie kredyt gotówkowy w banku. Masz konto osobiste w Santander Bank Polska? Instytucja ta przygotowała korzystną ofertę kredytu gotówkowego dla swoich klientów. Więcej szczegółów znajdziesz pod adresem: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy. Kredyt konsumencki możesz zaciągnąć tutaj także całkowicie online. Sprawdź informacje z: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy-online i bezpiecznie pożycz od 500 nawet do 150 000 zł na okres kredytowania od 3 do 120 miesięcy.

W planowanie domowego budżetu warto zaangażować całą rodzinę

Planowanie przyszłorocznego budżetu to zadanie dla całej Twojej rodziny. Pamiętaj, aby zaangażować swoich bliskich, bo tylko wspólnymi siłami uda Wam się wyeliminować zbędne wydatki, wypracować nowe nawyki i poprawić domowe finanse.

Trzymaj rękę na pulsie rodzinnych wydatków

Pamiętaj, że nawet największy kryzys kiedyś się kończy, a obecna sytuacja gospodarcza wcale nie musi oznaczać dla Twojej rodziny utraty płynności w domowym budżecie. Planuj dokładnie wydatki i korzystaj z nowoczesnych produktów bankowych. Korzystne konto osobiste czy młodzieżowe znacznie ułatwi Ci zarządzanie rodzinnymi finansami, a dobrze sprawdzony kredyt gotówkowy dostarczy zastrzyk gotówki w razie nieprzewidzianych wydatków.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyDomowe finanse w nowym roku. Jak je mądrze planować, żeby zwiększyć stabilność...