Dodatkowe pieniądze na odbudowę zabytków w Wielkopolsce. Ile?

Cytadela, cmentarz fot. L. Łada

Ponad 159 mln zł na 331 projektów – tyle otrzyma Wielkopolska z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Premier Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił wyniki drugiego naboru. Wśród beneficjentów jest także miasto Poznań.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma wspierać samorządy w poprawianiu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych.
– Dbanie o stan zabytków to nasze wspólne zobowiązanie – podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – To one pozwalają łączyć naszą przeszłość z przyszłością, bo dzięki nim zachowujemy nasze dziedzictwo narodowe dla przyszłych pokoleń. W Wielkopolsce dofinansowanych zostanie aż 331 projektów. To realne wsparcie dla samorządów, które nie zawsze miały środki na ten cel. Dzięki współpracy na linii rząd – samorząd możemy skutecznie zadbać o naszą kulturę i historię.

3,5 mln zł – to najwyższa możliwa dotacja – otrzymały cztery projekty: gmina Baranów na remont dachu, renowację okien drewnianych, stropu kasetonowego, kolumn portyku wejściowego oraz elewacji dawnego pałacu Wężyków w Mroczeniu, gmina Kostrzyn na renowację zespołu pałacowo-parkowo-folwarcznego Stadniny Koni w Iwnie wraz z pałacem Mielżyńskich oraz dwa projekty z Poznania – zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytkowego Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan i cmentarzy na stokach Cytadeli oraz renowację poszycia dachu na budynkach A, C, P Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego 27 w Poznaniu.

Dzięki środkom z programu zostanie również wykonany między innymi remont w Sanktuarium p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Złotkowie (dofinansowanie dla gminy Kleczew w wysokości 1,6 mln zł), wymiana instalacji grzewczej oraz stolarki okiennej i drzwiowej wraz z wykonaniem niezbędnych prac budowlanych w Muzeum-Zamek Górków w Szamotułach (dofinansowanie dla powiatu szamotulskiego w wysokości 1,2 mln zł), renowacja zabytkowego budynku szkoły w Granowie (dofinansowanie dla gminy Granowo w wysokości 1 mln zł), remont pokrycia dachowego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie (dofinansowanie dla gminy Sieraków w wysokości 980 tys. zł) oraz rewaloryzacja parku dworskiego w Luboszu (dofinansowanie dla gminy Kwilcz w wysokości 490 tys. zł).

Dofinansowanie z programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to 2 proc. Samorządy muszą składać wnioski w jednej z trzech kategorii: do 150 000 zł, do 500 000 zł lub do 3 500 000 zł.

Źródło: WUW

Podziel się: