Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Dodatkowe pieniądze dla ZKZL. To rekord!

135 milionów złotych bezzwrotnego dofinansowania – tyle w 2022 roku otrzymał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych na budowę nowych osiedli i remonty starych kamienic. To rekord w historii spółki i miasta .

Budowa nowych osiedli i remonty starych kamienic przez ZKZL nie byłaby możliwa bez skutecznego pozyskiwania zewnętrznych środków przez spółkę.

– Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych realizuje w imieniu miasta Poznań politykę mieszkaniową – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Zadaniem głównym spółki jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych poznaniaków, które realizowane są poprzez nowe inwestycje, modernizacje starego zasobu oraz zagospodarowanie pustostanów. Wszystkie zadania wiążą się z ogromnymi wydatkami finansowymi. ZKZL od kilku lat aktywnie pozyskuje środki z alternatywnych od budżetu miasta źródeł i notuje na tym polu spore sukcesy.

Najważniejszym spośród źródeł jest Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Celem tego rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych oraz lokali i pomieszczeń z zakresu pomocy społecznej – mówi Łukasz Kubiak. – ZKZL chętnie korzysta z tej pomocy i od początku 2022 roku pozyskał z tego źródła ponad 135 milionów złotych, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju.

Dzięki większości tych pieniędzy powstało osiedle przy ul. Opolskiej z mieszkaniami dla 287 rodzin, które jest największą inwestycją w historii ZKZL. Za kolejne zagwarantowane środki zostaną wybudowane trzy kolejne bloki dla 130 rodzin przy ulicy Nadolnik.

Z kolei prawie 30 mln zł ZKZL uzyskał na modernizację miejskich nieruchomości.
– To właśnie z tych środków remontowane są między innymi kamienice przy ul. Szamarzewskiego, ul. Knapowskiego czy ul. Górna Wilda – wylicza rzecznik. – Remonty kamienic to wielomilionowe inwestycje, ale efekt końcowy zdecydowanie poprawia tkankę miejską. Dzięki modernizacji ponad stuletnie budynki świecą na nowo dawnym blaskiem, nadając mieszkaniom nową jakość.

4 mln zł pozyskane z Funduszu Dopłat BGK zostały z kolei przeznaczone na remont pustostanów. Dzięki temu udało się zmniejszyć liczbę pustostanów i przekazać 724 mieszkania poznańskim rodzinom w 2022 roku – i to kolejny rekord. W dodatku, jak podkreśla Łukasz Kubiak, program zagospodarowania pustostanów działa z roku na rok coraz lepiej, także jeśli chodzi o tempo przekazywania mieszkań nowym najemcom, więc coraz więcej poznaniaków będzie mogło liczyć na komunalne “M” – zwłaszcza że fundusz BGK nie jest jedynym źródłem, z którego ZKZL pozyskuje pieniądze na swoje inwestycje.

Strona głównaBiznes i FinanseDodatkowe pieniądze dla ZKZL. To rekord!