pieniądze fot. pixabay

Do 15 marca płacimy za nieruchomości, grunty rolne i leśne

Właściciele nieruchomości, gruntów rolnych i lasów do 15 marca mają czas na zapłacenie stosownego podatku. Ale nie wszyscy muszą go płacić. Kto jest zwolniony?

Jak informuje money.pl, stawki podatku od nieruchomości wzrosły w tym roku o 3,9 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Minister finansów określa tylko maksymalne stawki na dany rok, których gmina nie może przekroczyć, ale poza tym już od jej władz zależy, w jakiej wysokości naliczy podatek. W czasie kryzysu jednak raczej nie należy liczyć na to, by go obniżyła – według portalu bankier.pl, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Białystok, Szczecin, Opole oraz Łódź zdecydowały się na naliczenie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości.

Obecnie ta stawka wynosi 0,85 zł (w zeszłym roku – 0,81 zł), więc przykładowo za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. jego właściciel zapłaci 42,5 zł, czyli o 2 zł więcej niż rok temu. Jednak za budynek, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza, zapłacimy więcej, bo 0,94 zł za m kw.

Nie wszyscy jednak muszą płacić podatek od nieruchomości: ustawowo są z niego zwolnieni właściciele zabytków (jeśli je konserwują i jeśli nie prowadzą w nich działalności gospodarczej) oraz nieruchomości położonych na obszarach objętych ochroną przyrodniczą. Podatku nie płacą też działkowicze, jeśli ich działka stanowi część rodzinnego ogrodu działkowego, a także właściciele żłobków, klubów dziecięcych, zakłady pracy chronionej, centra badawczo-rozwojowe, uczelnie i instytuty badawcze, placówki oświatowe i gospodarstwa rybackie lub leśne, choć one tylko za budynki gospodarcze. Każda gmina może dodatkowo wprowadzić swoją kategorię zwolnień z podatku.

Do 15 marca podatek muszą też zapłacić właściciele gruntów rolnych i ich użytkownicy wieczyści oraz dzierżawcy. Wynosi on 146,38 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych oraz 292,75 zł od 1 ha gruntów pozostałych.

Ale i tu są wyjątki. Podatku nie muszą płacić właściciele najsłabszych ziem ornych, terenów zakrzewionych i zadrzewionych, położonych pod wałami przeciwpowodziowymi i między nimi. Z opłat są wyłączone również grunty jednostek oświatowych i badawczych.

Do 15 marca płatny jest także podatek leśny, który odprowadzają właściciele gruntów leśnych, ich użytkownicy wieczyści i dzierżawcy. W 2021 r. wynosi on 43,30 zł od 1 ha.

Termin płatności wszystkich tych podatków przypada 15 marca – jeśli jednak właściciel gruntu, lasu czy nieruchomości do tego czasu nie dostanie decyzji o wysokości podatku – ma czas na opłacenie go w ciągu 14 dni od daty doręczenia mu tej decyzji.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze