Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 14 maja, 2024

Delegacja UAM w Strasburgu: Rozwój współpracy akademickiej z uniwersytetami Ukrainy

Podczas konferencji zatytułowanej “European and Ukrainian universities cooperation: state of play and future perspectives”, która miała miejsce 13 marca na Uniwersytecie w Strasburgu, doszło do ważnego spotkania przedstawicieli uczelni wyższych z Europy i Ukrainy. Wśród uczestników znalazła się delegacja z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na czele z Rektor prof. Bogumiłą Kaniewską.

Wydarzenie to było ważnym momentem, łączącym zarówno przedstawicieli władz państwowych, Komisji Europejskiej, jak i akademickich środowisk, w tym rektorów 15 ukraińskich uniwersytetów oraz polskich uczelni, takich jak Politechnika Warszawska i Uniwersytet Gdański. Spotkanie odbyło się pod patronatem byłej Premier Rady Ministrów Ewy Kopacz, obecnie wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Gospodarzami konferencji byli Uniwersytet w Strasburgu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które wspólnie tworzą konsorcjum EPICUR. Spotkanie współfinansowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Prof. Bogumiła Kaniewska, podczas swojego wystąpienia, zwróciła uwagę na potrzebę dzielenia się doświadczeniem związanym z modernizacją systemu edukacji, które Polska zdobyła w czasie własnych przemian dwie dekady temu. Podkreśliła, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza aktywnie wspiera Ukrainę, przyjmując niemal 1000 osób z tego kraju i organizując w Poznaniu spotkanie ukraińskich prorektorów, co zaowocowało powołaniem krajowej komisji współpracy międzynarodowej.

W swojej mowie Rektorka UAM zauważyła również, że powiązania Polski z Ukrainą, w tym wspólne doświadczenia historyczne i bliskość językowa, sprzyjają budowaniu silnych więzi akademickich i wspieraniu ukraińskich partnerów w duchu solidarności.

W trakcie konferencji przedstawiciele europejskich sojuszy uniwersyteckich zaprezentowali przykłady praktyk wspierających ukraińskie uczelnie. Natomiast rektorzy z Ukrainy podzielili się najważniejszymi wyzwaniami, przed którymi stoją ich instytucje.

Zwieńczeniem spotkania było przyjęcie dokumentu “Statement of Strategic Partnership”, przedstawionego przez prof. Rafała Witkowskiego z UAM. Dokument ten stanowi apel o finansowe wsparcie dla europejskich uczelni zaangażowanych w pomoc ukraińskim partnerom. Dwaj przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawili nowe mechanizmy finansowania współpracy z Ukrainą, w kontekście przyznania przez Parlament Europejski pakietu pomocy dla tego kraju o wartości 50 mld euro.

Strona głównaPoznańDelegacja UAM w Strasburgu: Rozwój współpracy akademickiej z uniwersytetami Ukrainy