“Dbamy i Pamiętamy” – prezydent sprzątał groby Powstańców Wielkopolskich

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Miasto Poznań zachęca, by w tym szczególnym okresie pamiętać także o tych, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolnością. W ramach akcji “Dbamy i Pamiętamy” od połowy października poznaniacy porządkują groby Powstańców Wielkopolskich. We wtorek cmentarz na Junikowie odwiedzili uczniowie i uczennice poznańskich szkół oraz prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak.

W akcji na junikowskim cmentarzu wzięli udział uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 83 “Łejery”, Zespołu Szkół Mechanicznych i Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci ze SP nr 35 porządkowały w tym czasie groby powstańców na Miłostowie.

– Ciężka praca. To najlepszy sposób, by okazać szacunek powstańcom. Dla mnie jest ważniejsza niż udział w corocznych obchodach, w blasku fleszy – powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który włączył się w akcję “Dbamy i Pamiętamy”. – Chcemy wciągnąć w tego typu działania dzieci i młodzież z poznańskich szkół. To dobra lekcja. Z jednej strony zachęcamy ich do celebrowania pamięci o powstańcach, z drugiej – zwracamy uwagę na zaniedbane groby. Dbając o opuszczone mogiły, okazujemy szacunek tym, którzy w nich spoczywają – dodaje prezydent Poznania.

Wolontariusze uporządkowali m. in. Kolumbarium – zbiorowy grobowiec powstańców, zaniedbane mogiły Adama Szulczyńskiego i Antoniego Adamczaka, a także groby Marii i Władysława Olszewskich oraz Kazimierza Nowakowskiego. Aby miejsca pochówku bohaterów były lepiej widoczne, umieszczono tam proporce “Tu spoczywa Powstaniec Wielkopolski”.

Akcja “Dbamy i Pamiętamy” rozpoczęła się w połowie miesiąca. W dniach 15-19 października dzieci i młodzież z poznańskich szkół uporządkowały ponad 100 grobów powstańców na Miłostowie. 23 października prace przeniosły się na cmentarz junikowski. Akcja nie zakończy się 1 listopada, będzie kontynuowana. Mogą wziąć w niej udział wszyscy chętni poznaniacy.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego planujemy, wspólnie z poznaniakami, uporządkować zaniedbane groby powstańców. Od kilku lat Wydział Kultury w ramach zadania “pamięć historyczna” ustala miejsca ich pochówku, wykorzystując przy tym różne źródła historyczne. Spis grobów Powstańców Wielkopolskich, połączony z wyszukiwarką cmentarną oraz “Listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym”, dostępny jest obecnie na stronie internetowej:

http://valerianella.man.poznan.pl/data/cmentarze/weterani_public.php?filtruj=formularz

-“Dbamy i pamiętamy”, do której zachęciliśmy i wciąż zachęcamy młodzież z poznańskich szkół, to także akcja edukacyjna. Biorąc w niej udział utrwalamy pamięć zarówno o samej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, jak i dowiadujemy się o jego uczestnikach. Na stronie internetowej można znaleźć nie tylko mapę z grobami, ale też informacje na temat spoczywających w nich zasłużonych – mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds. równego traktowania, koordynatorka akcji “Dbamy i pamiętamy”.

Pamięć o bohaterach to nie wszystko. Patriotyzm to nie tylko wzniosłe czyny, ale także codzienna rzetelna praca. Warto również pamiętać także o tych osobach, które nie miały szczęścia do końca życia otaczać się bliskimi, żyły samotnie, a dzisiaj spoczywają w zaniedbanych i zapomnianych grobach. Nie wszyscy ci ludzie mają na koncie bohaterskie czyny, ale zasługują na godny spoczynek.

– Mamy nadzieję, że za przykładem młodzieży podążą inne osoby, które przy okazji porządkowania grobów bliskich zadbają także o sąsiednią zaniedbaną mogiłę – mówi Marta Mazurek.

Osoby, które chcą pomóc a nie wiedzą, gdzie znaleźć zaniedbany grób, mogą zasięgnąć pomocy pracowników Usług Komunalnych (Biuro Administracji Cmentarzy znajduje się przy ul. por. Janiny Lewandowskiej 4/6 (dawna ul. 23 Lutego).

Autor: UMP

Daj znać innym

Dodaj komentarz

avatar