Sprawdzanie zgód Vendorów
piątek, 19 kwietnia, 2024

Dariusz Piontkowski: “Nie ma potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach w tym roku szkolnym”

Minister edukacji powiedział tak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej i wyraził nadzieję, że nauczanie stacjonarne wróci do szkół od września. Minister powiedział też, jak ma wyglądać wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

Minister rozpoczął konferencję od złożenia życzeń z okazji Dnia Dziecka, ale później przeszedł już do konkretów. Powiedział, że dzieci do szkół w tym roku szkolnym już nie wrócą i przedstawił zasady letniego wypoczynku, żeby był bezpieczny. W pracach nad zasadami konsultował się, jak zapowiedział, z Głównym Inspektorem Sanitarnym i ministrem zdrowia.

Co z tych konsultacji wynikło? Otóż zdaniem ministra wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży może się odbywać, ale z uwzględnieniem rygorów sanitarnych i tego, że w każdej chwili, z powodu sytuacji epidemiologicznej, te rygory mogą się zmienić. Wytyczne dotyczą też rodziców, którzy zdecydują się wysłać swoje dziecko na kolonie czy obóz letni.

Jak informuje ministerstwo, wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.

W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.

Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.

Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.

Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.

Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.

Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.

Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.

MEN, el

Strona głównaWiadomości z PolskiDariusz Piontkowski: "Nie ma potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach w tym...