Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Czy suplementy diety są skuteczne?

Rynek suplementów diety wciąż rośnie. Sięgają po nie osoby zdrowe, chore, sportowcy zawodowi i amatorzy. Jednak spożycie części z nich jest zupełnie nieuzasadnione, a dobrze zaplanowany marketing kusi niezliczonymi zaletami. Dlatego tak ważne jest naukowe i obiektywne sprawdzanie, co tak naprawdę działa, a na co nie warto wydawać pieniędzy.

Jednym z ostatnio pojawiających się suplementów jest betaina. Betaina jest związkiem, który po raz pierwszy został wyizolowany z buraków. Jest ona również wytwarzana w ludzkim organizmie z choliny. Co ciekawe w aspekcie sportowym wykazano, że betaina wpływa na zwiększenie masy mięśniowej przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości tłuszczu brzusznego. Sugeruje to potencjalne korzyści z jej zastosowania w grupie sportowców.

Dodatkowo betaina zapobiega odwodnieniu komórkowemu. Dlatego wydaje się, że może ona wpływać na zdolności do wykonywania wysiłku fizycznego. Niestety dane literaturowe nie rozstrzygają jednoznacznie tej kwestii. Nieznany jest również dokładny mechanizm jej działania oraz najbardziej skuteczna dawka. Wykazano, że suplementacja betainą może zwiększać siłę podczas bardzo intensywnego wysiłku o charakterze siłowym oraz moc mięśniową podczas sprintu. Ponieważ CrossFit łączy w sobie wysiłek siłowy i szybkościowy, możemy się spodziewać, że betaina w tej dyscyplinie przyniesie szczególne korzyści.

Grupa naukowców z Instytutu Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowiła przeprowadzić badania, których celem jest ocena wpływu suplementacji betainą na skład ciała, wydolność fizyczną oraz metabolizm betainy w grupie mężczyzn trenujących CrossFit.

Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy, jedna będzie przyjmować 2,5 g, a druga 5 g betainy dziennie. Dodatkowo, żeby wykluczyć efekt placebo, uczestnicy będą przyjmować suplement na zmianę z kapsułkami niezawierającymi betainy, nie wiedząc czy przyjmują aktualnie placebo czy suplement. Przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu suplementacji, zostaną wykonane testy wysiłkowe, zmierzony będzie skład ciała oraz pobrane próbki krwi.

Wykonane zostaną również testy pozwalające na ocenę zmian wydolności beztlenowej oraz wytrzymałości mięśniowej w wysiłku charakterystycznym dla CrossFit. Analizy te umożliwią bliższe określenie skutków działania betainy. Projekt ten jest nowatorskim podejściem do badanego zagadnienia, a jego realizacja jest istotna w nie tylko ze względu na elementy poznawcze, ale także z uwagi na możliwość wykorzystania praktycznego.
Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki (tytuł projektu: Wpływ suplementacji betainą na skład ciała i wydolność fizyczną mężczyzn trenujących sporty szybkościowo-siłowe).

Kierownikiem projektu jest doktorantka Instytutu Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mgr Emilia Zawieja, pod opieką dr hab. Agaty Chmurzyńskiej, prof. nadzw. W projekcie uczestniczy również dr Krzysztof Durkalec-Michalski, którego zainteresowania naukowe od dawna związane są z testowaniem różnych schematów suplementacji u sportowców.

Projekt rusza w październiku 2018 i będzie trwał do 2021 roku. W celu przeprowadzenia badań cały czas potrzebni będą ich uczestnicy. Do badań zapraszani są mężczyźni w wieku 18-35 lat, trenujący CrossFit, co najmniej przez rok i chcący poprawić swoje wyniki.

Jak przebiega badanie?
3 tygodnie suplementacji betainą i 3 tygodnie placebo
3 tygodnie przerwy między betainą i placebo
4 spotkania pomiarowe (przed i po betainie, przed i po placebo)
Na spotkaniu m.in. : pomiar składu ciała, specjalistyczne testy wysiłkowe, monitoring biochemiczny

Co zyskuje uczestnik badań?
Objęcie darmową suplementacją
Szczegółowe informacje dotyczące Twojej indywidualnej wydolności beztlenowej (profesjonalne testy mocy Wingate)
Pomiary beztłuszczowej masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej
Pomiar stanu nawodnienia
Możliwość konsultacji żywieniowych
Zestaw podarunków projektowych – wyjątkową koszulkę i bidon

Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres emailowy: [email protected]

Autor: UP

Strona głównaPoznańCzy suplementy diety są skuteczne?