Wyjazdy do krajów europejskich są coraz popularniejsze. Zarówno wczasy, jak i podróże służbowe czy wyjazdy w celu nauki przyciągają coraz więcej osób. Planując podróż za granicę, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, w tym również o ochronę zdrowia. W tym właśnie celu powstała Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest karta EKUZ?
EKUZ to dokument, który uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach UE/EFTA na tych samych zasadach co obywatele danego państwa. Oznacza to, że jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, możesz skorzystać z podstawowej pomocy medycznej w publicznych placówkach zdrowia na takich samych zasadach, jak miejscowi.
Karta EKUZ jest przeznaczona dla turystów, studentów, osób pracujących za granicą oraz wszystkich innych osób, które są zarejestrowane w publicznym systemie ochrony zdrowia. Trzeba przy tym pamiętać, że EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego. Nie pokrywa kosztów wszystkich świadczeń medycznych, a jedynie tych, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia w danym momencie. EKUZ nie gwarantuje też bezwzględnie bezpłatnych świadczeń. W niektórych krajach może obowiązywać dopłata do wybranych usług medycznych.
Kiedy przyda Ci się karta EKUZ?
Karta przyda Ci się zawsze wtedy, gdy podróżujesz do krajów Unii Europejskiej lub EFTA. Niezależnie od celu Twojej podróży – czy są to wakacje, delegacja, wizyta u rodziny, studia czy praca – EKUZ zapewni Ci dostęp do niezbędnych świadczeń medycznych w publicznych placówkach zdrowia.
Jak zdobędziesz kartę EKUZ?
Jak już wiesz, kartę EKUZ możesz uzyskać na kilka sposobów. Możesz udać się osobiście do najbliższej placówki Narodowego Funduszu Zdrowia i tam wypełnić wniosek. Jeśli wolisz załatwić formalności bez wychodzenia z domu, możesz skorzystać z drogi elektronicznej. Wystarczy, że pobierzesz formularz ze strony internetowej NFZ, wypełnisz go, a następnie zeskanujesz i wyślesz mailem do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ. Wniosek możesz również wysłać pocztą tradycyjną lub faksem.
Wniosek o wydanie karty EKUZ możesz złożyć także za pomocą aplikacji mojeIKP albo rządowej platformy ePUAP. To szybki i wygodny sposób na uzyskanie karty bez zbędnych formalności.
Więcej informacji o karcie EKUZ znajdziesz na stronie https://ekuz.com.pl
Po złożeniu wniosku o EKUZ należy wskazać adres, na który ma zostać wysłana gotowa karta, lub zaznaczyć opcję osobistego odbioru w placówce NFZ. Równie dobrze możesz wypełnić upoważnienie, jeśli chcesz, by w Twoim imieniu odebrał ją ktoś bliski.
W sezonie turystycznym czas oczekiwania na kartę może się wydłużyć. Status wniosku sprawdzisz online w aplikacji mojeIKP, w której dostępna jest również opcja śledzenia przesyłki. Musisz też wiedzieć, że kartę zawsze trzeba mieć przy sobie fizycznie – nie dostaniesz jej w wersji elektronicznej.
Gdzie w Poznaniu wyrobisz EKUZ?
W Poznaniu najwygodniej będzie udać się do oddziału NFZ przy ul. Grunwaldzkiej 158. Jeśli jesteś z Wielkopolski, możesz również odwiedzić jedną z Delegatur WOW NFZ: w Pile, Koninie, Lesznie lub Kaliszu albo Punkt Obsługi Ubezpieczonych w Słupcy lub Rawiczu. Wizyta nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. EKUZ powinna Ci zostać wydana od ręki.
Jeśli nie masz możliwości osobistego stawienia się w jednym z tych miejsc, możesz również złożyć wniosek o EKUZ online – bez wychodzenia z domu. Wówczas obowiązują Cię wcześniej opisane procedury.
Co jest potrzebne do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wydaje kartę EKUZ osobom ubezpieczonym (np. pracującym, emerytom) oraz nieubezpieczonym, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieciom do 18 lat). Aby ją otrzymać, nie potrzebujesz żadnych dokumentów. Wystarczy, że wypełnisz wniosek o jej wydanie.
Jedynie osoby uczące się muszą dołączyć do wniosku dokument potwierdzający ich status, np. legitymację szkolną/studencką lub zaświadczenie z uczelni. To dlatego, że po osiągnięciu pełnoletności nie są już automatycznie ubezpieczeni jako członkowie rodziny.
Czy sama karta EKUZ wystarczy, jeśli podróżujesz po świecie?
Niestety, sama karta EKUZ w niczym Ci nie pomoże, jeśli planujesz podróże poza Unię Europejską i kraje EFTA. Ochrona działa wyłącznie na terenie tych państw, gwarantując dostęp do publicznej służby zdrowia na tych samych zasadach co obywatelom danego kraju. Poza tym obszarem traci swoją ważność. Jej zakres w wielu sytuacjach bywa niestety niewystarczający.
Dlatego, jeśli wybierasz się w podróż po świecie, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne. Zwróć uwagę na zakres ochrony terytorialnej – powinien obejmować wszystkie kraje, które planujesz odwiedzić. Odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci pokrycie kosztów leczenia, odszkodowanie w razie NNW, transport medyczny i inne niezbędnych świadczenia w przypadku choroby lub wypadku za granicą.
Prywatna polisa turystyczna może być świetnym uzupełnieniem karty EKUZ!
Artykuł sponsorowany