Czerwone kokardki na budynkach w Poznaniu. Mają przypominać o epidemii

Czerwona kokardka, Poznań fot. LeczHiv

1910 – tyle nowych zakażeń HIV odnotowano w Polsce do końca października 2022 roku. Tak złych statystyk nie było w Polsce jeszcze nigdy. Dlatego na ulicach Poznania można zobaczyć wyświetloną czerwoną kokardkę – by przypomnieć, że epidemia trwa.

1910 zakażeń to ponad 6 osób dziennie. Dotąd rekordowy był rok 2019, kiedy to odnotowano 1615 nowych zakażeń HIV – mniej więcej tyle, co w tym roku do września…

Test to szansa na normalne życie

Obecnie, dzięki nowoczesnym lekom dostępnym w Polsce bezpłatnie z HIV można normalnie żyć i mieć zdrowe dzieci – ale żeby tak się stało, trzeba najpierw zrobić test, a potem poddać się leczeniu. A ponieważ wirus może dotknąć każdego – więc i przebadać się powinien każdy.
– Człowiek zakażony może uprawiać sport, pracować i mieć satysfakcjonujące życie seksualne – podkreśla Grzegorz Jezierski, koordynator działającego od 2020 roku projektu Buddy Polska, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. – Przy regularnym przyjmowaniu leków poziom wirusa spada tak bardzo, że osoba żyjąca z HIV nie może nikogo zakazić. Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie – leczenie, a po trzecie – odwaga do życia bez lęku. Przypominają o tym osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, nasi wolontariusze: 11 osób działających, również w Poznaniu, w ramach projektu Buddy Polska. Wspierają osoby przestraszone diagnozą i tłumaczą, że ten wirus może być tylko chorobą przewlekłą, o ile jest leczony.

Dlatego na fasadach domów w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Gdyni i Warszawie wyświetlana była w tym roku czerwona kokardka. Poznaniacy zobaczyli ją 23 listopada, w przededniu Światowego Dnia AIDS.
– Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences już siódmy rok z rzędu wyświetlają na budynkach polskich miast czerwoną kokardkę, żeby przypomnieć, że HIV nadal jest groźny – wyjaśnia Mateusz Liwski, prezes „Res Humanae”. – Nikt nie powinien go lekceważyć. Każdy, kto ma za sobą tzw. ryzykowne zachowanie, czyli po prostu seks bez prezerwatywy, powinien zrobić test. Nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, przypadającego w tym roku między 21. a 28. listopada, lecz przez cały rok.

Wiedza o HIV to podstawa

HIV już nie jest wyrokiem – o ile zakażona osoba nie podda się terapii. Ale żeby tak się stało, musi o tym wiedzieć.
– Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie podsumowuje Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. – To dlatego przed Światowym Dniem AIDS wspólnie z Fundacją „Res Humanae” wyświetlamy czerwone kokardy HIV na ulicach polskich miast, to dlatego metropolie na całym świecie dołączają do inicjatywy Fast Track Cities, to dlatego wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS pomagają nowo zdiagnozowanym kolegom. Jeśli będziemy działali razem, pokonamy HIV i powstrzymamy groźną falę wznoszącą, na której od kilku lat znajduje się w Polsce ta epidemia.

Nie przypadkiem akcja ruszyła w największych polskich miastach. HIV to epidemia metropolii, bo w nich przede wszystkim mieszkają osoby seropozytywne. Między innymi dlatego powstała międzynarodowa inicjatywa Fast Track Cities polegająca na włączaniu miast w działania na rzecz profilaktyki HIV. W Polsce, jako pierwsza, dołączyła do tej wartościowej inicjatywy Warszawa, której prezydent podpisał deklarację członkowską na początku 2022 roku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: