poniedziałek, 4 grudnia, 2023

“Czas na zmiany” – mówi Platforma Obywatelska

Zjednoczenie opozycji, wprowadzenie rzeczywistego rozdziału Kościoła od państwa, zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i TVP. To tylko jedna z wielu propozycji PO w wizji Polski po rządach PiS.

Taki tytuł miała dzisiejsza konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej, na której Borys Budka i Rafał Trzaskowski przedstawili swoją wizję w punktach.

Pierwszym i najważniejszym jest – jak informuje Onet.pl – utworzenie “koalicji 276”, czyli zjednoczenia opozycji. Liderzy PO uważają i chcą do tego przekonać pozostałe partie opozycji, że konieczność naprawy sądownictwa łącznie z Trybunałem Konstytucyjnym, odpolitycznienie telewizji publicznej czy walka z zanieczyszczeniem środowiska – to kwestie najważniejsze do rozwiązania.

Jeśli opozycje uda się zjednoczyć wokół spraw najpilniejszych do rozwiązania, to zdaniem Borysa Budki trzeba będzie też zawalczyć o przedterminowe wybory – a do tego wystarczy, by pięciu posłów przeszło na stronę PO, czyli, jak się wyraził “jasną stronę mocy”. Zdaniem lidera PO jest to możliwe, bo podział na partie prawicowe i lewicowe jest już archaiczny, partii jednoznacznie lewicowych ani jednoznacznie prawicowych już nie ma – liczy się tylko to, czy się jest za prawdą czy za kłamstwem. PO – oczywiście – wybiera prawdę.

W programie zmian znajduje się także rzeczywisty rozdział kościoła od państwa – Fundusz kościelny zostałby zlikwidowany, a wierni płaciliby podatek na swój kościół. Politycy PO chcą też likwidacji TVP Info i abonamentu RTV, odpolitycznienia telewizji publicznej i Trybunału Konstytucyjnego, a także Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

Planują także zorganizowanie referendum, czy Polacy chcieliby możliwości odwołania posła lub senatora z urzędu i stworzenie instytucji Specjalnego Prokuratora Śledczego, która zajmowałaby się wyłącznie badaniem afer na szczeblu państwowym.

Poziom wydatków na służbę zdrowia zostałby podniesiony do 6 proc. PKB, obowiązywałaby refundacja wizyt u specjalistów i działań dla poprawy jakości powietrza, a także całkowity zakaz importu śmieci do Polski. Cała Puszcza Białowieska zostałaby objęta parkiem narodowym.

Jak zapewnił Rafał Trzaskowski, zbiórka podpisów pod projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu rozpocznie się już w poniedziałek. Wszystkie punkty programu przedstawionego przez obu liderów zostały bez sprzeciwu zaakceptowane przez zarząd PO.

 

Strona głównaWiadomości z Polski"Czas na zmiany" - mówi Platforma Obywatelska