Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Czarno na białym w kolorze

Ten intrygujący tytuł nosi nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Można na niej podziwiać 50 najstarszych fotografii ze zbiorów muzeum, prezentowanych po raz pierwszy w wersji kolorowej.

Wystawa pięćdziesięciu najstarszych (wykonanych w latach 1890–1939) archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, pochodzących z różnych regionów Polski, prezentowanych po raz pierwszy w wersji kolorowej.

Ze względu na wartość archiwalnych zdjęć, oraz w trosce o ich dobrą kondycję w przyszłości i zgodnie z wymogami konserwatorskimi, na wystawie nie pokazujemy oryginalnych fotografii ale ich kopie.

Prezentowane fotografie są ściśle związane z profilem muzeum i przedstawiają ludzi uwiecznionych najczęściej podczas wesel, dożynek, procesji i innych ważnych „odświętnych” oraz ważnych chwil. Wśród tego zbioru znajdują się również zdjęcia wykonane w ówczesnych atelier w Poznaniu i okolicznych miastach.

Na wystawie zobaczyć można zarówno czarno-białe archiwalne zdjęcia, jak i ich pokolorowane i powiększone wersje. Oryginalne fotografie te nie zostały wcześniej zrekonstruowane ani wyretuszowane. Nie naprawiono ich pęknięć, załamań, uszkodzeń; pozostawiono wszelkie ślady ich wcześniejszego życia oraz oryginalne wady techniczne. Zdjęcia zostały następnie zdygitalizowane i poddane koloryzacji cyfrowej. Nadano im kolory prawdopodobne i zgodne z kolorami występującymi w danym czasie i danym miejscu.

– Niedoskonałość każdej fotografii (zarówno archiwalnej jak i współczesnej) polega na tym, że przedstawia ona zaledwie odbicia autentycznych osób i przedmiotów – wyjaśnia Iwona Rosińska, kuratorka i autorka koncepcji wystawy. – Mimo tego, że żadne zdjęcie nie odwzoruje idealnie prawdziwych kolorów sfotografowanych ludzi i ich rzeczy, pokolorowanie czarno-białych zdjęć urealnia przedstawioną na nich historię, aktualizuje przeszłość, stwarza z nich dokument bliższy prawdzie, ukazujący ewidentnie i namacalnie, czarno na białym świat widziany przez ludzi żyjących ówcześnie. Fotografiom archiwalnym często towarzyszy tajemnica. Wiele zdjęć z tego zbioru jest zagadką; nie znamy ich autora, miejsca wykonania, ani nie wiemy nic o osobach, które przedstawiają. Dzisiejsze, kolorowe upublicznienie dawnej fotografii, umożliwia odkrywanie na nich znajomych twarzy, sytuacji i miejsc oraz zachęca do dzielenia się swoimi uwagami i odkryciami.

Koloryzacja cyfrowa fotografii archiwalnych wykonana została przez Martę Łukasiewicz i Maciej Koca. Ekspozycję zaaranżowała Joanna Lewandowska. Wystawa prezentowana będzie do 30 czerwca 2019 roku.

Muzeum Narodowe

Strona głównaKulturaCzarno na białym w kolorze