Cudowne ziele nie tylko na raka

Grupa poznańskich naukowców pod przewodnictwem prof. Anny Goździckiej-Józefiak z UAM rozpracowuje molekularny mechanizmu działania glistnika jaskółcze ziele. Odkrycie może zrewolucjonizować leczenie raka szyjki macicy i endometriozy.

Badacze z Poznania odkryli, że ekstrakty Chelidonium majus (glistnik jaskółcze ziele) mogą niszczyć komórki nowotworowe oraz ogniska endometriozy. Jaskółcze ziele w medycynie ludowej używane jest do usuwania brodawek skórnych wywołanych przez wirusy HPV. Molekularny mechanizm działania ekstraktów rozpracowują naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (prof. Anna Goździckia-Józefiak, Robert Nawrot z Zakładu Wirusologii Molekularnej na Wydziale Biologii UAM), Centrum NanoBioMedycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W pierwszym etapie badań dr Alicja Warowicka, adiunkt w Centrum NanoBioMedycznym obserwowała wpływ różnych ekstraktów z glistnika na komórki: – Badane przez nas ekstrakty działały przeciwnowotworowo na wszystkie wybrane komórki nowotworowe oraz hamowały wzrost komórek wywodzących się z endometriozy.
Następnie zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem dr hab. Marii Wołuń-Cholewy, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Biologii Komórki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadził eksperymenty na zwierzętach: – Wyszliśmy z pomysłem, żeby skupiać się nie tylko na chorobach nowotworowych, ale także innych schorzeniach rozrostowych, które mają łagodny przebieg. Wyniki są bardzo obiecujące. Okazało się, że ekstrakty z Chelidonium działają wręcz prewencyjnie, jeśli chodzi o formowanie się nowych ognisk endometriozy. Nadal nie ma skutecznej metody leczenia tej choroby prowadzącej do niepłodności.

U 10 procent pacjentek z endometriozą dochodzi do nawrotu choroby. Część lekarzy uważa, że jest ona stanem przedrakowym jednego z typów raka jajnika. Mimo postępu medycyny ten nowotwór jest bardzo śmiertelny.

Autor: UAM

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze