Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Collegium Altum po modernizacji energetycznej. “To była bardzo trudna inwestycja”

Jeden z najwyższych budynków w Poznaniu, Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego, właśnie przeszedł kompleksową modernizację energetyczną. Jak powiedział Wojciech Zalewski, kanclerz UEP – to była bardzo trudna inwestycja.

Wieżowiec powstał w latach 1979-95 zgodnie z wówczas obowiązującymi normami przeciwpożarowymi i energetycznymi, które obecnie są od dawna nieaktualne. Remont był konieczny także ze względu na stan techniczny budynku. Prace trwały trzy lata i w tym czasie naprawiono oraz ocieplono ściany osłonowe, sufity i dachy. Usunięto też płyty cementowo-azbestowe, wymieniono okna, świetliki, fasady i drzwi zewnętrzne, zbudowano nową wentylację bytową i pożarową, wymieniono oświetlenie na LED oraz położono nowe okablowanie IT.

Wszystkie te działania dały nadspodziewany efekt: zapotrzebowanie na energię tego ogromnego budynku zmniejszyło się o około 60 proc., poprawił się także komfort użytkowania budynku dla pracowników i studentów, a budynek zyskał także na wyglądzie wymianie charakterystycznej blachy na nową.

– To była bardzo trudna inwestycja – przyznaje Wojciech Zalewski, kanclerz UEP. – Poziom skomplikowania sprawiał, że kilka przetargów było nierozstrzygniętych, ceny materiałów rosły i byliśmy zmuszeni występować o zwiększenie dofinansowania, co również trwało. W 2020 r. rozpoczęliśmy przebudowę wspólnie z wykonawcą PTB Nickel. Po drodze było wiele nieprzewidzianych trudności – odkrycia stanu budynku z czasów budowy PRL, niepokój społeczności przy zdejmowaniu płyt cementowo-azbestowych, pandemia, skoki cen materiałów budowlanych czy inflacja. Całość realizowana była na ciągle funkcjonującym budynku, w którym wyłączaliśmy wyłącznie część pięter w jednym czasie. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że dzięki determinacji PTB Nickel i pracowników UEP nowe Collegium Altum będzie dalej królować nad miastem.

O poziomie wyzwania, jakim był ten remont, mówią liczby: ułożono ponad 18 km kabli, ocieplono ponad 8 500 m kw. powierzchni, wymieniono prawie 5 000 m kw. czerwonej blachy i ok. 1200 okien. A na budowie jednorazowo pracowało nawet 100 pracowników!

Inwestycję po remoncie uroczyście zakończono 18 maja – prof. Maciej Żukowski, rektor UEP, symbolicznie przeciął wstęgę, otwierając budynek. Całość kosztowała prawie 55 mln zł, z czego prawie 30 mln. stanowiło dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Remont dostał też dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Strona głównaBiznes i FinanseCollegium Altum po modernizacji energetycznej. "To była bardzo trudna inwestycja"